1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Taksim Meydanı'na ilerlemeye çalışıp polislere saldırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan şüphelilerden 30'u hakkında 17'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Saraçhane'deki izinsiz gösteride çıkan olaylara ilişkin aralarında "Basel" rumuzlu sosyal medya fenomeni Bekir Aslan'ın da bulunduğu 30 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. 

25'İ TUTUKLU

İddianamede 25'i tutuklu 30 şüphelinin "Görevi yaptırmamak için direnme" "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "Kasten yaralama" ve "Kamu malına zarar verme" suçlarından 3'er yıl 9'ar aydan 17'şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. İddianame kabul edilirse şüpheliler, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanacak. 

POLİS KALKANLARINI TEKMELEMİŞTİ

Sosyal medya platformu X (Twitter'da) Basel ismiyle bilinen fenomen Bekir Aslan'ın, 1 Mayıs'ta Saraçhane'den Taksim'e yürümek isteyen grupta yer aldığı ve polis kalkanlarını tekmelediği görüntüler ortaya çıkmıştı.

Editör: Haber Merkezi