TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Göç ve Uyum Alt Komisyonu, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplandı. Toplantıda Tuğgeneral Serkan Bircan tarafından "Düzensiz Göçle Mücadele Kapsamında Sınır Güvenliği ve Sınırlarda Alınan Fiziki Tedbirler" hakkında sunum yapıldı. Türkiye'nin 2 bin 949 kilometre kara sınırının olduğunu anımsatan Bircan, 'hudut namustur' anlayışıyla hareket ettiklerine dikkat çekti. 

"SINIRLARIMIZDA KONTROLÜ SAĞLIYORUZ"

Tuğgeneral Bircan, "Suriye sınırında yüzde 63, Irak sınırında ise yüzde 100 oranında ileriden kontrol sağlıyoruz. Sınırlarımızı modüler beton duvarı, devriye yolu, gözetleme kulesi, güçlendirilmiş kafes tel ve elektronik unsurlar, İHA, geniş alan kamerası gibi araçlara kontrol ediyoruz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE ALINAN SINIR TEDBİRLERİ ÖRNEK ALINIYOR"

Yakalanan düzensiz göçmen sayısına ilişkin bilgiler de paylaşan Bircan, 2023 yılında yaklaşık 183 bin düzensiz göçmenin engellendiğini, 10 bin 601 düzensiz göçmenin ve 563 teröristin yakalandığını kaydetti.

Şimdiye kadar 30 milyon metrekarelik alanın da mayınlardan temizlendiğine dikkati çeken Bircan, birçok ülkenin, Türkiye'nin sınırlarındaki tedbirlerin örnek aldığını aktardı.

Bircan, hudutların korunması için yaklaşık 60 bin personelle verdikleri mücadelenin, uluslararası hukuk ve dünya standartlarına uygun olduğunu da ifade etti.

Kaynak: AA