Gazze yönetimi, 7 Ekim tarihinden itibaren bölgeye yakıt girişi olmadığını ve bu durumun sağlık hizmetlerini ciddi şekilde tehdit ettiğini bildirdi.

Gazze yönetiminden alınan bilgiye göre, Gazze Şeridi'nde yakıtın bulunmadığına dair söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Son zamanlarda yapılan duyuruda, 7 Ekim'den beri bölgeye hiçbir yakıt girişi olmadığı vurgulandı.

Refah Sınır Kapısı'ndan gelen insani yardım konvoylarında da yakıta rastlanmadığı belirtildi. Gazze'de sağlık hizmetlerinin devam edebilmesi için yakıtın acilen temin edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

REFAH KAPISI KALICI OLARAK AÇILMALI

Yönetimin vurguladığı bir diğer konu ise Refah Sınır Kapısı'nın sürekli açık olmasının önemi. Gazze Şeridi'ndeki insani krizin giderilmesi amacıyla, özellikle yakıt başta olmak üzere gıda, tıbbi malzeme ve diğer insani yardımların sürekli olarak bölgeye girmesine olanak tanınması gerektiğini belirtildi.

SAĞLIK SİSTEMİ YAKIT EKSİKLİĞİYLE KARŞI KARŞIYA

Daha önce, Gazze Sağlık Bakanlığı akaryakıt sahiplerini ve yakıta sahip olanları, mevcut yakıtlarını hastanelere bağışlamaları için çağrıda bulunmuştu.

Birleşmiş Milletlerin Filistinli Mültecilere destek veren birimi UNRWA da, Gazze'de sadece 3 günlük yakıt stokunun kaldığını ve yakıtsız bir şekilde hastanelerin ve fırınların çalışamayacağını, ayrıca insani yardımın da yapılamayacağını açıklamıştı.

Kaynak: AA