FİTRE NEDİR?

Fitre (sadaka-i fıtr), Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mâli bir ibadettir.

2024 FİTRE NE KADAR, KAÇ TL?

Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu toplantısında 2024 yılı Ramazan ayı için 2024 yılı fitre miktarını 130 TL olarak belirlendi. Yapılan toplantı sonrası alınan kararların yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen meblağ nakdi olarak verilebileceği gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir.”

Fitre Nedir Ne Kadar Kaç Tl 3

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fitre, maddi durumu yeterli olmayan ve ihtiyacı olan kişilere verilmektedir. Fitre ibadeti, darda olanların ihtiyaçlarının karşılanmasına vesile olmakta; sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesini sağlamasının yanında toplumsal dayanışmayı da içerisinde barındırmaktadır.

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fitre yani fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Fitre, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

ZEKAT NEDİR?

Zekat, temizlik, arınma ve bereket anlamına gelmektedir. Zekat vermek, zenginliğin bir kısmının fakirlere verilmesini ifade etmektedir. Zekat, İslam'da belirli kriterlere uyan kişilere verilen bir mali ibadettir. İslam'ın önemli ibadetlerinden biri olan zekat vermek, sosyal dayanışmayı ve yardımlaşmayı teşvik eder. Zekat, toplumda zenginlik ve yoksulluk arasındaki farkı azaltır.

Fitre Nedir Ne Kadar Kaç Tl

ZEKAT KİMLERE VERİLİR, KİMLERE VERİLMEZ?

Zekatın kimlere verilip verilmeyeceği araştırılan konular arasında yer alıyor. Zekat verilirken, öncelikle yakın çevreden ihtiyaç sahipleri tespit edilmelidir. Zekatın verileceği 8 sınıf vardır. Bu sınıflar, Tevbe suresinin 60. Ayet-i Kerime'sinde bildirilmiştir.

Zekatı veren kişi, eşine, çocuklarına, anne ve babasına, büyükannesine ve büyükbabasına, torunlarına, kardeşlerine ve bunlardan doğan çocuklara zekatını veremez. Zenginlere yani nisap miktarı mala sahip olan kimselere, gayri müslimlere de zekat verilmez.

ZEKAT NE ZAMAN VERİLİR?

Zekat bir kulluk borcudur ve zekat vermekle yükümlü olanların, yükümlü oldukları andan itibaren en kısa zamanda zekatlarını vermeleri gerekmektedir. 

Editör: Nurseli Fırat