Öğretmen ataması ne zaman? Öğretmen alımı branş dağılımı ve kontenjan sayısı merak ediliyor. Öğretmen atama takvimi, adayların gündeminde yer alıyor.

öğretmen-alan-değişikliği-ataması-ne-zaman-yapılacak-yusuf-tekin-8

2024 yılında boş kadrolara yapılacak olan öğretmen atamaları ile ilgili Milli Eğitim Bakanı'ndan açıklama gelmişti. Peki, 2024 MEB öğretmen ataması ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

öğretmen-alan-değişikliği-ataması-ne-zaman-yapılacak-yusuf-tekin-6

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YUSUF TEKİN'DEN ÖĞRETMEN ATAMASI AÇIKLAMASI

Öğretmen ataması heyecanla bekleniyor. 2024 öğretmen ataması, yeni yılın başlaması ile birlikte en çok araştırılan konular arasında yer alıyor.

öğretmen-alan-değişikliği-ataması-ne-zaman-yapılacak-yusuf-tekin-9

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacaklarını açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu.

öğretmen-alan-değişikliği-ataması-ne-zaman-yapılacak-yusuf-tekin-5

Bakan Tekin, yeni öğretmen atamalarına ilişkin soru üzerine, daha önceki konuşmalarında şubat döneminde yapacakları atamalardaki öğretmenlerin göreve başlamasını arzu ettiğini söylediğini hatırlattı. Fakat depremin oluşturduğu mali yük nedeniyle bu ortamın oluşmadığını ifade eden Tekin, şunları aktarmıştı:

MEB Bakani yusuf tekin ara tatil

"Ama 2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacağız ve tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın bize vereceği kadro sayısı doğrultusunda takvimimizi oluşturacağız.

Yusuf-tekin-açıkladı-telefon-yasağı-atama-takvimi

Alabileceğimiz en yüksek sayıyı, atanacak toplam kamu personelinin büyük çoğunluğunun öğretmen olacağını tahmin ediyorum. Ama henüz sayıyla ilgili bir şey söylemem yanlış olur. Ama tahmin ediyorum önümüzdeki Kabine Toplantısı'nda bu zaten gündeme gelir. Ondan sonra da bize tahsis edilecek atama sayısına göre, biz de oturup branş bazlı olarak dağılımını yapacağız."

öğretmen-1

Bir grup siyasetçinin öğretmen atama sayısını sosyal medyada takipçi artırma mekanizmasına dönüştürdüğünü ve bundan rahatsız olduğunu söyleyen Tekin, "Şuna güvensin arkadaşlarımız, biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak alabileceğimiz en yüksek atama sayısını alacağız.

öğretmen 8

Sayın Cumhurbaşkanı'mız da Hazine ve Maliye Bakanı'mız da en yüksek rakamı vereceklerini de deklare ettiler zaten. Ama onun bütçe planının bir gözükmesi, ortaya çıkması lazım." ifadelerini kullandı.

ogretmen 2

2024 ÖĞRETMEN ATAMASI KONTENJAN VE BRANŞ DAĞILIMI

2024 öğretmen atama kontenjan sayıları ve branş dağılımları merakla bekleniyor.

ogretmen 5

Ancak henüz öğretmen ataması hakkında, kontenjan sayıları ve branş dağılımları belli değil. MEB öğretmen atama takviminin belli olmasıyla kontenjanlar ve branş dağılımları açıklanacak.
 

Editör: Nurseli Fırat