Fitre ne kadar, kaç TL oldu? Fitre nedir, kimlere verilir? gibi soruların yanıtları merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, gerçekleştirdiği toplantı sonrası yeni fitre tutarını açıkladı.

Fitre Nedir Ne Kadar Kaç Tl 3

Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yapılan toplantıda 2024 yılı Ramazan ayı için fitre miktarının belirlenmesi hususunun görüşüldüğü belirtildi. Peki bu yılki fitre ne kadar oldu? İşte 2024 fitre tutarı..

FİTRE NEDİR?

Fitre (sadaka-i fıtr), Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mâli bir ibadettir.

Fitre Nedir Ne Kadar Kaç Tl

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fitre, maddi durumu yeterli olmayan ve ihtiyacı olan kişilere verilmektedir. Fitre ibadeti, darda olanların ihtiyaçlarının karşılanmasına vesile olmakta; sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesini sağlamasının yanında toplumsal dayanışmayı da içerisinde barındırmaktadır.

Ramazan 2

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fitre yani fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Fitre, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Ramazan 3

2024 FİTRE NE KADAR, KAÇ TL?

2024 yılı Ramazan fitresi miktarı belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 yılı fitre miktarını 130 TL olarak belirlendiğini duyurdu. Yapılan toplantı sonrası alınan kararların yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

turk lirasi para banknot maas zam pexels-pixabay (6)

“Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen meblağ nakdi olarak verilebileceği gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebilir.

diyanet

Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir.”
 

Editör: Nurseli Fırat