TORBA YASA NE ZAMAN ÇIKACAK?

2024 ekonomik gündemini belirleyecek düzenlemelerin yer alacağı 2. Torba Yasa, vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Ocak ayında zamların gündeme gelmesiyle birlikte taşerona kadro, ev hanımlarına emeklilik ve Aile Bankası'nın sunacağı desteklerin detaylarının 2. Torba Yasa kapsamında belirleneceği ifade ediliyor. Ancak Meclis gündeminde henüz 2. Torba Yasa taslağının yer almadığı görülüyor. 2023 bütçe görüşmelerinin devam ettiği şu günlerde torbanın yasalaşma sürecinin biraz daha zaman alacağı değerlendiriliyor. Vatandaşlar, 2. Torba Yasa'nın kabulüyle beraber ev hanımlarının durumuna ilişkin yeni düzenlemelerin hayata geçmesini beklerken, taşeronlardan da kadrolaşma sürecine ilişkin detaylı bilgi alınmasını istiyor. Torbanın en kısa sürede Meclis gündemine alınarak yasalaşması bekleniyor.

EV HANIMLARI EMEKLİ OLABİLECEK

Ev hanımlarının emeklilik hakkı konusu, uzun süredir tartışılan ve beklenen bir konu olarak öne çıkıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarına göre, ev hanımlarının sosyal güvenceye erişimini artırmak ve emeklilik haklarını güvence altına almak amacıyla önemli adımlar atılacak. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında devlet, ev hanımlarına prim desteği sağlayacak. Bu çalışmanın 5 yıllık dönem içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

90 BİN TAŞERON KADROYA GEÇECEK

Taşeron işçilerin kadroya alınması konusu da uzun süredir gündemde olan bir konu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, 90 bin taşeron işçinin kadroya geçmesi için çalışmalar başladı. Bu düzenlemeyle taşeron işçilerin istihdam güvencesi sağlanacak ve sosyal hakları güvence altına alınacak. Konuyla ilgili ayrıntılar ve net bir tarih henüz açıklanmamış olsa da, yakın zamanda bu konuda bir gelişme bekleniyor.

MEMUR MAAŞLARINA ZAM YOLDA

Memur maaşlarına ek zam konusu da vatandaşların merak ettiği bir konu olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan toplu sözleşmeyle memur maaşlarına enflasyon artış oranına ek olarak %15 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak, yıl sonu enflasyon oranının %65 seviyesinde gerçekleşmesi durumunda, memur maaşlarına %45 ile %50 arasında bir zam yapılması bekleniyor. Şu an için resmi bir açıklama olmamakla birlikte, memur maaşlarına ek zam konusu gündemde bulunuyor.

EVLENECEKLERE FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

Son olarak, torba yasa kapsamında birçok konunun ele alınması bekleniyor. Özellikle Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasıyla birlikte evlenecek gençlere faizsiz kredi desteği sağlanması da gündemde.

EMEKLİYE 5 BİN TL İKRAMİYE

Kabine Toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya göre emeklilerin mali durumlarına destek olmak için çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5.000 TL ikramiye ödemesi yapılacak. Ödemelerin ne zaman yapılacağı büyük merak konusu iken son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi. Bakan Işıkhan, "Ödemelerin Kasım'ın 15'inden önce gerçekleşmesi planlanıyor" dedi. Buna göre, çalışmayan emeklilere yönelik 5.000 TL ikramiye ödemeleri en geç kasım ayının ilk yarısında hesaplara yatırılmış olacak.