Üniversite sınavları için geri sayım başladı. 2024 YKS sınav belgesini henüz almayanlar, sınav belgelerinin nasıl alınacağını sorguluyor. Sıkı bir tempoyla dönem boyunca çalışan adaylar, YKS sınav giriş belgesi ile sınava hangi okulda gireceklerini öğrenebiliyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS); Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi olmak üzere 3 oturumdan oluşacak. Peki YKS sınav yerleri 2024 nasıl alınır, nereden alınır? YKS sınavına girerken gerekli belgeler neler? İşte ÖSYM YKS sınav belgesi öğrenme ekranı..

2024 YKS NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), bu yıl 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. 

yks-2024-sınav

YKS TYT/AYT/YDT SINAV TARİHLERİ 2024

YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) 1. Oturum: 08.06.2024
YKS Alan Yeterlilik Testi (AYT) 2. Oturum: 09.06.2024
YKS Yabancı Dil Testi (YDT) 3. Oturum: 09.06.2024

ösym-yks-ek-tercih-kılavuzu-pdf

2024 YKS SINAV BELGESİ NASIL ALINIR?

2024 YKS sınav giriş belgesi, sınava girerken öğrencilerin yanlarında bulundurması gereken belgeler arasında yer alıyor. YKS'ye katılacak adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle edinebilecek. 

YKS SINAV GİRİŞ BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS İÇİN GİRİŞTE GEREKLİ BELGELER NELER?

YKS sınavı için, adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:

  • İlgili oturuma ait sınava giriş belgesi
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı veya fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış fotoğraflı pasaportun aslı

(Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresidolmamış pasaport dışında; Türkvatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait fotoğraflı Pembe/Mavi Kartın aslı, Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğütarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalımühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi de geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.) Sınava girişte fotoğrafsız kimlik belgesi kesinlikle kabul edilmemektedir. Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında fotoğrafı olmayan adayların fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinmeleri gerekmektedir.

Editör: Nurseli Fırat