İstanbul Beşiktaş'ta, bulunan ve Somer Sivrioğlu'nun restoranı olan Efendy'de isnitat duvarı çökmüş ve bir kişi hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz aylarda yaşanan elim olay sonrası Somer Şef ve restoranın ortağı, mülk sahipleri ve inşaat firması yetkilileri hakkında "taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma" suçundan dava açılmıştı.

İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında, tutuksuz sanıklar Somer Sivrioğlu, ortağı, mülk sahipleri ve inşaat firması yetkilileri hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan Sivrioğlu, olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Restoranı devraldıktan sonra istinat duvarının güçlendirilmesi için gerekli çalışmaları başlattık. Ancak henüz tamamlayamamıştık. Duvarın çökmesi nedeniyle bir kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı çok üzgünüm. Ölen kişinin yakınlarına başsağlığı diliyorum." dedi.

somer-sivri

SOMER SİVRİOĞLU SAVUNMA SUNDU

Sanık Somer Sivrioğlu kimlik sorgusunda, şef olduğunu belirterek yaklaşık 100 bin lira geliri olduğunu söyledi. Savunmasını yapan Sivrioğlu, restoranı ortağı olan diğer sanıkla 2021 Aralık sonunda devraldıklarını ve Şubat ayında minimum değişikliklerle restoranı açtıklarını belirtti

Jüri üyesi olduğu programın sezon arası vermesiyle birlikte 25 yıldır ikamet ettiği Avusturalya Sidney’e gittiğini belirten Sivrioğlu, "18 Mayıs’ta İstanbul’a döndüm. Döndükten üç gün sonra bu vahim olay gerçekleşti. Dışarından bakıldığında istinat duvarının tehlikeli olduğu anlaşılmıyordu. İstinat duvarının bizim sorumluluğumuz içinde olduğunu bilmiyordum, çünkü restoranımızdan 1 metre ilerideydi. Belediyenin sorumluluk alanında olduğunu sanıyordum" dedi.

Sivrioğlu, duvarın İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğu altında olduğunu düşündüğünü ifade ederek "Bizim sorumluluk alanımızda olma ihtimali aklıma gelmezdi. Ülkemde de restoranım olsun diye iyi niyetle bu dükkanı kiraladım. Duvarın, bizim sorumluluğumuz altında olduğunu bilsem kiralamaya kalkmazdım" diyerek suçlamaları reddetti. Şikayetçi avukatının, duvarla ilgili belediyeye işgaliye bedeli ödeyip ödemediklerini sorması üzerine Sivrioğlu, "Dükkanın dışında olan bir yer. Kullanmıyorduk. Belediyeye herhangi bir bedel ödemek gerektiğini düşünmüyorduk" diye cevap verdi.

somer sef hakim

DAVA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, sanıklar Somer Sivrioğlu'nun kaçacağı, delilleri yok etme değiştirme, tanık üzerinde baskı kurma şüphesi oluşmadığından tutuklanması taleplerinin reddine karar verdi.