İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sinop merkezli, Trabzon ve İstanbul olmak üzere 3 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Kafes' operasyonlarında gözaltına alınan 39 şüpheliden 13'ünün tutuklandığını açıkladı. 

Bakan Yerlikaya'nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı göre, Jandarma Genel Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Sinop İl J.K.lığı tarafından Uzuner olarak bilinen, liderliğini Necati Kerim Uzuner’in yaptığı ve 8 suç örgütü yöneticisinin olduğu Organize Suç Örgütü üyelerine yönelik operasyon düzenlendi. 

153 BANKA HESABINA EL KONULDU

Şüphelilerin yakalanması için Sinop, Trabzon ve İstanbul olmak üzere 3 ilde 14 şüpheliye eş zamanlı operasyon düzenlendi. Çete üyelerinin, bankaların müşteri hizmetleri numarasına benzer numaralardan insanları aradıkları ve kendilerini müşteri temsilcisi gibi tanıtarak dolandıkları, elde edilen paraları ise kripto paraya çevirdirdikleri tespit edildi. Operasyonda 40 milyon TL tutarında işlem hacmi olduğu tespit edilen 8 şüpheliye ait toplam 153 banka hesabına mahkeme tarafından el konuldu.

25 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca Pelit Çetesi olarak bilinen, liderliğini Rıfat Albayrak’ın yaptığı organize Suç Örgütü üyelerine yönelik de operasyon düzenlendi. Ormanlık alanlarda kesim yaparak, açtıkları arazileri usulsüz şekilde düzenlenen belgelerle vatandaşlara satan ve Rüşvet, Nitelikli Dolandırıcılık ve Orman Kanununa Muhalefet suçlarını örgütlü olarak işlediği tespit edilen 25 şüpheliye eş zamanlı operasyon düzenlendi. Adli işlemleri devam ediyor.

Operasyonlar neticesinde, 15 adet ruhsatsız tabanca, suçtan elde edildiği değerlendirilen çok sayıda altın, yüksek miktarda döviz ve para ele geçirildi.