2024 POMEM POLİS ALIMI NE ZAMAN?

2024 POMEM polis alımı başvuruları için tarihler merak ediliyor. 30. Dönem POMEM polis alım sürecinin ardından, yeni polis alımı için gözler 31. Dönem POMEM başvurularına çevrildi. Bakan Yerlikaya "Yakın zamanda 10.000 polis alımıyla ilgili bir duyuru yapacağız." ifadelerini kullanmıştı.

pomem_polis_okulu_polis_memuru_12

Bu açıklamaların ardından adaylar heyecanla POMEM alımlarını bekliyor. POMEM Ön başvurularını yaptıktan sonra mülakat, sağlık kontrolü ve fiziki parkur sınavlarına katılım sağlayacak olan adaylar için 31. Dönem POMEM başvuru kılavuzu ilan edilecek. Peki, POMEM başvuruları ne zaman, başvuru şartları neler?

pomem_polis_okulu_polis_memuru_16

30. Dönem POMEM alımları kapsamında, 01 - 19 Mayıs 2023 tarihleri arasında https://ais.pa.edu.tr/ adresinden başvurular alındı. Başvuruların ardından POMEM alımlarında geçtiğimiz haftalarda mülakat sınavı yerleri ve tarihleri belli oldu. 30. Dönem POMEM mülakat sonuçları da açıklandı. 30. Dönem POMEM polis alım sürecinin ardından 31. Dönem POMEM başvuruları araştırılıyor. 31. Dönem POMEM başvurularının yıl sonuna doğru başlaması bekleniyor.

pomem_polis_okulu_polis_memuru_14

POMEM BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

31.Dönem POMEM başvuru şartları neler? POMEM polis alım sürecinde başvuracak adaylardan bazı özellikleri taşıması bekleniyor. POMEM başvuru şartları, 31. Dönem POMEM başvuru kılavuzunun yayınlanması ile belli olacak. Bir önceki dönem POMEM başvuru şartları ise şöyleydi;

pomem_polis_okulu_polis_memuru_20

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Lisans, önlisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

ç) Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1994 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

pomem-mülakat

31. DÖNEM POMEM BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

31. Dönem POMEM başvuruları başladığında, İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. POMEM sınavına başvuracak adaylar e-Devlet şifresi ile internet ortamında ilgili bölümleri doldurduktan sonra mutlaka başvuru sayfasının altında yer alan “ADAY BAŞVURUSUNU KAYDET” butonuna tıklayarak başvuru işlemini tamamlayacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Editör: Nurseli Fırat