Hatay'ın İskenderun ilçesinde Sakarya Mahallesi'ndeki Özinci Kent Sitesi'nin 2 bloğunun Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki ilk depremde yıkılmasıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan yapı ruhsatında fenni mesul olarak adı geçen Ercüment K'nin mahkemede verdiği ifade ortaya çıktı.

“SORUMLULUK STATİKÇİYE AİT”

Özinci Kent Sitesi'nin yapımı aşamasında 1996-2001 yılları arasında 5 yıl boyunca Fenni Mesul olarak görev aldığını ve kendisinden sonra A.Y. isimli bir şahsın fenni mesul olarak görev aldığını belirten Ercüment K., suçlamaları kabul etmedi.  Sorumluluğunun kalmadığını belirterek sorumluluğun statikçiye ait olduğunu iddia eden Ercüment K., ifadesinde “Bilirkişi raporunda belirtilen beton ve demirdeki eksiklikler var ise bu sorumluluk bana ait değildir. Statik projesini kim çizmiş ise ona aittir. Ben üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum.” dedi.

Sitenin 10 bloktan oluştuğunu ve sadece 2 bloğun çöktüğünü belirten Ercümen K., tutuksuz yargılanmayı talep ettiği ifadesinde şunları dile getirdi:

“YIKILAN BLOKLAR BENİM OLMADIĞIM DÖNEMDE YAPILMIŞ OLABİLİR”

“Dosyasında ayrıntılı bilirkişi raporu yoktur. Söz konusu yıkılan bloklar belki benim fenni mesul olmadığım dönemde yapılmış olabilir. Hatta yapı kullanım izni alındıktan sonra dahi binanın taşıyıcı sistemi etkileyecek tarzda kaçak yapılaşma veya tadilat belki ilave kat dahi çıkılmış olabilir. Bunların şu aşamada tespitine yönelik hiçbir rapor dosyasında mevcut değildir.”

AVUKATINDAN SALIVERİLSİN TALEBİ

3194 sayılı İmar Kanunu 28. maddesi 2. Fıkrasına atıfta bulunarak müvekkilinin sorumluluğunun uzmanlık alanına göre mimari proje ile sınırlı olduğunu ve bu hususun Planlı Alanlar İmar Tip Yönetmeliğinin 16. maddesinin fenni mesul başlıklı kısmında da açıkça belirtildiğine dikkat çeken Ercüment K.’nin avukatı ise, suçlamaları kabul etmediği savunmasında şunları dile getirdi:

“Somut olayda müvekkilimin üzerine atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Binanın taşıyıcı sistemine yönelik husus statikçinin görevidir. Raporda mimari tasarımın hatalı olduğuna dair bir husus olmadığı gibi mimari tasarım yıkıma sebebiyet vermez. Binada ikinci bir ruhsat yenileme durumu söz konusudur bunun da göz önüne alınmasını istiyoruz. Müvekkilimin salıverilmesini talep ediyorum. Aksi taktirde adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasını istiyoruz.”

TUTUKLANDI

1996-2001 yılları arasında sitenin yapımına Fenni Mesul olarak görev aldığı tespit edilen Mimar Ercüment K.  Tutuklanma talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

HDP’NİN BAŞKAN ADAYIYDI

Öte yandan Ercüment K., 2014 yılındaki seçimlerde HDP’den İskenderun Belediye Başkan Adayı olmuştu.