İsrail'in Gazze'ye başlattığı saldırılarla milyonlarca insan Gazze Şeridi'nde mahsur kaldı. Aralarında Türkiye'nin de olduğu birçok ülke vatandaşlarının tahliyesi için girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

44 TÜRK VATANDAŞI GAZZE'DEN TAHLİYE EDİLDİ

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Gazze'deki Türk vatandaşlarının tahliyesinin sürdüğünü belirtti. Keçeli, 44 kişinin bugün Refah sınır kapısından geçtiğini ve sayının artabileceğini açıkladı.

TAHLİYELER KESİNTİYE UĞRAMIŞTI

Keçeli, Gazze’deki gelişmelerin başlamasının hemen ardından 30 Türk vatandaşının ve yakınının ülkeye gelmelerinin sağlandığını, Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması üzerine tahliyelerin kesintiye uğradığını belirtti. Tahliye bekleyen Türk vatandaşlarının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve aile yakınlarının Mısır üzerinden Türkiye'ye getirilebilmelerini teminen girişimlerin bir süredir devam ettiğini aktaran Keçeli şunları kaydetti:

GAZZE'DEKİ TÜRK VATANDAŞLARININ TAMAMININ TAHLİYESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

"Bu çerçevede, bugün (18 Kasım) Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaşmıştır. Sayının gün içinde artması muhtemeldir. Sınırda diplomatlarımızca karşılanan sözkonusu grup, önce Kahire’ye getirilecek ve buradan havayoluyla ülkemize intikal edecektir. Gazze’deki vatandaşlarımızın tamamının tahliyesini güvenli şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandıracağımıza inanıyoruz. Öte yandan, yeni bir grup Filistinlinin tedavi amaçlı Gazze’den ülkemize getirilebilmeleri için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde çalışmalarımız sürmektedir”