Gazze Şeridi'nde devam eden çatışmalarla ilgili olarak İsrail ordusu, kendi saflarından 9 askerinin hayatını kaybettiğini, 4 askerinin de ağır yaralandığını kamuoyuyla paylaştı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı bilgilendirmede, Gazze'nin kuzey bölgelerinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 9 askerin kimlikleri paylaşıldı. Aynı çatışmada ağır yaralanan 4 askerin durumu ise endişe verici.

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARDA GÜNCEL DURUM

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim tarihinde İsrail'in Filistin'e ve kutsal alanlara yönelik ihlallerini gerekçe göstererek saldırıya geçtiğini duyurdu. İsrail ordusu da buna karşılık Gazze'ye yoğun hava bombardımanında bulundu.

İsrail tarafından yapılan açıklamalarda, Gazze'den düzenlenen bu saldırılar sonucu 317'si asker olmak üzere toplamda 1400'den fazla İsraillinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Ayrıca bu saldırılarda 5.132 kişi yaralandı. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze'deki el-Kassam Tugayları'nın denetiminde 240 İsraillinin esir tutulduğunu ifade etti.

Diğer yandan, Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu 3.542'si çocuk, 2.187'si kadın olmak üzere toplam 8.525 Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve 21.643 kişinin yaralandığını açıkladı.

İşgal altında bulunan Batı Şeria bölgesinde de İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin gerçekleştirdiği saldırılar sonucu 126 Filistinlinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 2.000 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İsrail'in 26 Ekim'de Gazze'ye karadan yaptığı operasyonların şiddetini artırarak devam ettiği, Şifa Hastanesi gibi büyük sağlık kuruluşlarının da hedef alındığı aktarıldı.

Son olarak, 8 Ekim tarihinden bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında süregelen çatışmalarda, 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askerinin yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: AA