ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, yarın açılışı yapılacak Atatürk Orman Çiftliği Dijital Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret etti.

Gençlerin dijital teknoloji tanışması açısından hayvanat bahçesinin çok önemli olduğunu belirten Yavaş, hayvan sayısında sürekli güncelleme yaparak çocukların doğayı ve hayvanları daha çok sevmesini amaçladıklarını bildirdi.

Cumhur İttifakı ABB başkan adayı Turgut Altınok'un göreve gelmesi durumunda emeklilere ayda 5 bin lira vereceklerini açıklamasına ilişkin yöneltilen soruyu yanıtlayan Yavaş, "Hükümetin daha fazla vermesini beklerdim. Emeklilerin gerçekten çok zor durumda ve darda olduğu anlaşılıyor. Cumhurbaşkanını eleştiriyor, hükümeti eleştiriyor, bu anlam çıkıyor. Bunu kendisini fark etmiş olması da çok önemli ama inşallah hükümet de bir an önce fark eder çünkü önceliğimizin yaşayan insanlar olması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

- 150'den fazla hayvan türü yer alıyor

Atatürk Orman Çiftliği'nde yer alan dijital bahçe içerisinde 110 ünite ve karma gerçeklik teknolojisini destekleyen 40 kask içerisinde nesli tükenen ve hayvanat bahçesinde asla yaşatılamayan büyük beyaz köpekbalığı, balinalar gibi türler de dahil olmak üzere 150’nin üzerinde hayvan türüne yer veriliyor. Kullanılan üst düzey teknolojiler sayesinde ünitelerde birden fazla hayvan sergilenebiliyor. İstendiği takdirde projedeki tüm hayvan çeşitleri değiştirilebiliyor.

Ayrıca alan içerisinde özel olarak hazırlanmış iki otobüsle eski çağlara ve uzaya dijital yolculuk yapılabilecek. Yakın zamanda Evcil Hayvan Parkı'nda canlı hayvanlar da ziyaret edebilecek.

Kaynak: aa