İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların sürdüğü bir dönemde Orta Doğu turuna çıkan  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın bugünkü durağı Şeria oldu.

Filistin Devlet Başkanlığı Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre bölgeye ziyaret düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Batı Şeria'da bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, "güvenlik gerekçeleriyle" Blinken'ın ziyareti sona erene kadar herhangi bir ayrıntı paylaşılmadığını söyledi.

Blinken'ın görüşmede ABD'nin Gazze'ye insani yardım akışına taahhüdünü yinelediğini belirten Miller, "Filistinlilerin zorla yerinden edilemeyeceğini net bir dille belirttiğini" kaydetti.

thumbs_b_c_ae81baa0590119735808c48a6541cb77

Miller, Blinken ve Abbas'ın Batı Şeria'da "sakinlik ve istikrarın yeniden sağlanmasını" görüştüğünü ifade etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Blinken'ın aynı zamanda bölgede Filistinlilere yönelik "aşırıcı şiddetin durdurulması ve sorumlularından hesap sorulmasının" önemine dikkati çektiğini söyledi.

BLİNKEN'A PROTESTOLU KARŞILAMA

Diğer yandan Blinken'ın ziyaretinin duyulması üzerine protesto gösterileri düzenlendi.
Blinken'ın fotoğrafının yakıldığı eylemler sırasında göstericiler, ABD'nin İsrail'e verdiği desteğe tepki gösterdi.
 

Kaynak: AA