Washington'daki rutin basın toplantısında söz alan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in Gazze'deki operasyonları ve sivil kayıplar hakkında basın mensuplarının sorularına net cevaplar vermekten kaçındı. Miller, İsrail'in saldırılarının "savaş suçu" kapsamına girip girmediği konusunda Bakanlık adına bir yorum yapmadı.

ABD, İSRAİL'E YÖNELTİLEN SUÇLAMALARI DEĞERLENDİRMİYOR

Günlük basın toplantısında Miller, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'nın bombalanmasının ardından artan sivil ölümleriyle ilgili soruları yanıtladı. İsrail'in eylemlerinin uluslararası savaş hukukuna uygunluğu konusunda ise, "Bu konuda bir değerlendirme yapacak pozisyonda değilim" ifadesini kullandı.

CİBALİYE KAMPINDAKİ SALDIRIYA TEPKİSİZLİK

Bir gazetecinin, "Cibaliye Mülteci Kampına yapılan saldırıda yüzlerce sivilin zarar görmesine ve bu durumun savaş suçu olup olmadığına" yönelik sorusuna karşılık Miller, sadece sivil ölümlerinden duydukları üzüntüyü dile getirerek somut bir kınama ifadesinde bulunmadı.

FİLİSTİN VE İSRAİL SİVİLLERİNE KARŞI TAVIR

Bir başka gazetecinin geçmişte benzer bir durumda Beyaz Saray'ın tepkisinin ne olduğuna dair ısrarlı soruları üzerine Miller, mevcut yönetimin sivillerin zarar görmesini önlemek adına İsrailli yetkililerle diyalog halinde olduklarını söyledi.

MİLLER'DAN SAVAŞ SUÇLARI DEĞERLENDİRMESİNE İLİŞKİN YANITLAR

Saldırıların değerlendirilmesine yönelik olarak ise, Miller "Şu anda savaş suçları konusunda bir değerlendirme yapmıyoruz" diyerek, gazetecinin ısrarlı soruları karşısında somut bir yanıt vermekten kaçındı.

RUSYA İLE İSRAİL'İN DURUMUNUN KARŞILAŞTIRILMASI

Soru üzerine Rusya'nın eylemlerinin değerlendirilmesine ilişkin kıyaslamalar yapılırken, Miller, Rusya ile ilgili değerlendirmelerin Bucha'daki olaylara dair "güvenilir ve net kanıtların" ardından yapıldığını belirtti. Ancak İsrail konusunda ise "Bu konuşulduğunu bile söylemekten kaçınıyorum" diyerek konu hakkında daha fazla yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: AA