İsrail basını, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Gazze'deki esirlerin yerlerini tespit edebilmek için İHA'lar uçurduğunu belirtti.

İsrail medyasında, ABD'nin Gazze Şeridi üzerinde İsrailli esirlerin yerini saptamak amacıyla insansız hava araçları (İHA) kullandığına dair raporlar yer aldı.

ABD'NİN İSRAİLLİ ESİRLERİ İZLEME ÇABALARI

KAN adlı İsrail devlet televizyonunda yer alan habere göre, ABD'nin, Gazze'de bulunduğu düşünülen İsrailli esirlerden en az onunun ABD vatandaşlığına da sahip olduğunu belirlediği ifade edildi. ABD'nin, esirlerin konumlarını tespit etme amacıyla Gazze semalarında İHA'lar görevlendirdiği belirtildi, ancak detaylar hakkında daha fazla bilgi verilmedi.

İHA'LARLA İSTİHBARAT TOPLAMA HAREKATI

Kanal 12'nin raporlarına göre, ABD askeri güçleri, kaçırılan İsrailli vatandaşların mevcut durumları ve yerleri hakkında bilgi toplama girişimleri çerçevesinde, Gazze üzerinde MQ-9 Reaper türü gelişmiş İHA'lar kullanıyor.

Haberde ABD basınına atıfta bulunularak, İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyinde gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla ilişkisi olmayan ve silahsız İHA'ların istihbarat toplama amaçlı olarak kullanıldığı belirtiliyor.

The New York Times'ın verdiği bilgiye göre, en az altı Amerikan İHA'sı, bir haftadan uzun bir süredir Gazze Şeridi'nin güney kesimlerinde faal durumda. Aynı haberde, İsrail'in istihbarat toplamak için sıklıkla İHA'ları Gazze semalarında uçurduğu, fakat ABD'nin bu tarz bir operasyonu ilk defa gerçekleştirdiği kaydedildi.

ABD'nin bu operasyonlar hakkında resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak: AA