ABD, İran Devrim Muhafızları tarafından kullanılan Suriye'deki tesislere yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi.

ABD'nin Savunma Bakanı Lloyd Austin, Suriye'nin doğusundaki İran Devrim Muhafızları'nın kontrolündeki iki tesisin hava saldırısıyla vurulduğunu duyurdu.

Pentagon'dan edinilen bilgiye göre, Austin bu saldırıları, "İran'ın himayesindeki grupların, 17 Ekim'den itibaren başlatılan ve genellikle başarısız olan saldırı serilerine yanıt olarak" gerçekleştirildiğini belirtti.

Austin, "Eğer İran'ın himayesindeki gruplar ABD birliklerine karşı saldırılarını sürdürürse, personelimizi koruma adına gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğiz." dedi.

Lloyd Austin, "ABD kuvvetlerini hedef alan İran himayeli saldırılar kabul edilemez ve bu eylemler durdurulmalı. İran, bu eylemlerini gizlemeye çalışsa da, bu duruma göz yummayacağız." diye ekledi.

Austin, hava saldırılarının ABD Başkanı Joe Biden'ın direktifleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini ifade ederken, İran himayeli grupların gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda bir Amerikalı'nın kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiğini, 21 kişinin de yaralandığını belirtti.

Saldırıların sadece ABD'nin Irak ve Suriye'deki personelini koruma amaçlı olduğunu vurgulayan Austin, İsrail-Filistin meselesiyle bu eylemlerin bir bağlantısının olmadığını dile getirdi.

Savunma Bakanı, "Hükümetin kontrolünde olsun ya da olmasın, tüm unsurları geniş kapsamlı bölgesel bir çatışmayı tetikleyecek eylemlerden kaçınmaya davet ediyoruz." dedi.

Pentagon daha önce, 17-24 Ekim tarihleri arasında Irak'ta 10, Suriye'de ise 3 olmak üzere toplamda 13 saldırının gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

Yetkililere göre, bu saldırıları gerçekleştiren grupların, İran Devrim Muhafızları tarafından finanse edildiği belirtildi.

Kaynak: AA