ABD, İsrail Savunma Güçleri'ne meskun mahal muharebeleri konusundaki bilgi birikimlerini aktarmak üzere uzman komutanlarını İsrail'e gönderdiğini belirtti.

Pentagon'daki rutin basın toplantısında Pentagon Sözcüsü General Patrick Ryder, Amerikan komutanlarının İsrail'de aktif operasyonlarda bulunmadığını, danışmanlık kapasitesinde hizmet verdiklerini vurgulayarak, "Bu uzmanlar, sahada aktif bir şekilde görev almayacak, danışmanlık yapmak için oradalar." dedi.

Anadolu Ajansı'nın, "Silah yardımı sonrası danışman gönderilmesi, bir Gazze operasyonundaki sivil kayıplar konusunda sorumluluğunuzu arttırmaz mı?" şeklindeki sorusuna, Ryder, "Yoğun nüfuslu alanlarda, özellikle Irak gibi bölgelerdeki tecrübelerimize dayanarak, sivil zararları en aza indirmek adına kazandığımız bilgileri paylaşmayı kritik buluyoruz." cevabını verdi.

ABD'Lİ KORGENERAL JAMES GLYNN LİDERLİĞİNDE BİR UZMAN KADROSU

İsrail'e danışmanlık yapmak için gönderilen Amerikalı komutan ekibin başında Korgeneral James Glynn yer alıyor. Glynn ve ekibinin DEAŞ'a karşı yürütülen mücadelede deneyimleri bulunuyor. Korgeneral Glynn'ın son görevi, ABD'nin uluslararası terörizmle mücadele birimi olan Ortak Özel Harekat Komutanlığı'nın yardımcı komutanıydı.

Glynn, İsrail ordusuna danışmanlık veren tek resmi olarak bilinen aktif subay olarak öne çıkıyor. Danışman ekibinin diğer üyeleri hakkında detaylı bilgi paylaşılmasından Pentagon kaçındı.

Kaynak: AA