ABD'de Joe Biden yönetimi, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) soykırımla yargılanan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının "soykırım olduğuna inanmadığını" açıkladı.

JAKE SULLIVAN'IN AÇIKLAMALARI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Jake Sullivan 14032024 2

İDDİALARI REDDEDİYORUZ

Sullivan, yüzde 70'e yakını çocuk ve kadınlardan oluşan 35 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırılar için, "Gazze'de olup bitenlerin bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bu öneriyi kesin bir şekilde reddettiğimiz kayıtlara geçti." dedi.

Jake Sullivan 14032024 1

ULUSLARARASI HUKUKİ ANALİZ

"Soykırım için niyete odaklanmayı içeren uluslararası kabul görmüş terimi kullanıyoruz." ifadelerini kullanan Sullivan, bu konuda UAD'de İsrail'e karşı açılan soykırım davasında hukuki analizle desteklenen bir sunum yaptıklarını da belirtti.

Jake Sullivan 14032024 3

SİVİLLERİN KORUNMASI ÇAĞRISI

Sullivan, İsrail'in saldırılarında sivillere zarar vermemek için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini vurgulayarak, "İsrail'in masum sivillerin korunması ve refahını sağlamak için daha fazlasını yapabileceğine ve yapması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Jake Sullivan 14032024 4

GÜNEY AFRİKA'NIN DAVA GİRİŞİMİ

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023'te 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD'de dava açmıştı.

Editör: Mevlüt Peker