Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), 7 Ekim tarihinden itibaren İsrail ve Hamas arasında süregelen çatışmalar için Gazze'ye "insani ateşkes" ilan edilmesi konusundaki kararlar, bazı üyelerin karşıtlığı sebebiyle hayata geçirilemiyor.

Gazze'de "insani ateşkes"in ilan edilmesi amacıyla 16 ve 25 Ekim tarihlerinde BMGK'de sunulan karar tasarıları, başta Batılı ülkeler olmak üzere birkaç üye tarafından geri çevrildi.

Rusya'nın 16 Ekim'de sunmuş olduğu "insani ateşkes" tasarısı, Japonya'nın red oyu alırken; ABD, Fransa ve İngiltere bu tasarıyı veto etme yoluna gitti.

Bu tasarının BMGK'de kabul gören ülkeler; Rusya, Çin, Gabon, Mozambik ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Diğer yandan Arnavutluk, Brezilya, Ekvador, Gana, Malta ve İsviçre karar tasarısını desteklemezken çekimser kaldı.

ABD ve İNGİLTERE'DEN "İNSANİ ATEŞKES" TASARISINA VETO

Rusya'nın dün BMGK'de yeniden gündeme getirdiği "insani ateşkes" karar tasarısı, İngiltere ve ABD'nin vetosuyla karşılaştı.

Bu son tasarıda; Rusya, Çin, Gabon ve BAE destek verirken, Arnavutluk, Brezilya, Ekvador, Fransa, Gana, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre çekimser oy kullandılar.

BMGK'da bir karar tasarısının kabul edilebilmesi için en az 9 olumlu oy alması şart. Ancak, daimi üyelerin veto hakkını kullanmaması da gerekiyor.

Kaynak: AA