ABD Adalet Bakanlığı, Georgia eyaletinde yaşayan Dr. James Wan’ın kız arkadaşını öldürmesi için Darknet üzerinden tanıştığı bir kiralık katil tuttuğunu açıkladı. ABD genelinde şok etkisi yaratan olayda, Dr. Wan'ın darknet üzerinden tuttuğu kiralık katile 25 bin dolarlık Bitcoin ile ödeme yaptığını itiraf ettiğini belirtildi. Konu ile ilgili açıklamada, şüphelinin 12 Nisan 2022 tarihinde cinayet planı için katillerle iletişime geçtiği, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yapılan incelemeler sonucu cinayetin işlenmesinin engellendiği bildirildi.

KIZ ARKADAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Yapılan açıklamaya göre, şüpheli Dr. Wan, kiralık katil ile anlaşma sağladıktan sonra kız arkadaşına ait kişisel bilgileri paylaştı. Kiralık katile ödemenin ilk kısmını göndermek isteyen şüpheli, parayı yanlış hesaba gönderdi ardından hatasını fark ettikten sonra doğru hesaba ödemeyi yaptı. Dr. Wan'ın bu şekilde toplamda 25 bin dolarlık Bitcoin ödemesi yaptığı tespit edildi. 

KİRALIK KATİLE İŞİN NE ZAMAN BİTECEĞİNİ SORDU

Ayrıca cinayete kaza süsü verilmesini isteyen Dr. Wan'ın, cinayetin işlenmemesi üzerine kiralık katile, “İş ne kadar çabuk yapılacak? Bir sipariş verdim ve ne kadar çabuk olacağını merak ediyorum? Herhangi bir ilerleme olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Konu ile ilgilenecek, oturduğum konuma yakın birileri var mı?" şeklinde mesajlar gönderdiği ortaya çıktı.

FBI, CİNAYET TEŞEBBÜSÜNÜ TESPİT ETTİ

FBI tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde cinayet teşebbüsünü tespit edildi ve Dr. Wan’ın kız arkadaşı koruma altına alındı. Düzenlenen operasyonla gözaltına alınan Dr. Wan, sorgulama sırasında suçunu itiraf etti. Konu ile ilgili açıklamada bulunan FBI Ajanı Keri Farley, "Darknet'te gizlenmesine rağmen, Dr. Wan'ın soğuk kanlı planı, ekibimiz tarafından tespit edildi. Suçlu adalet sistemine teslim edildi. Suçunun sonuçları ile yüzleşmek zorunda kalacak" ifadelerini kullandı.

2022 YILINDA DA YAŞANMIŞTI

ABD’de 2022 yılında bir kadın, kocasının öldürülmesi için Bitcoin ile ödeme yapmıştı. Kiralık katile 10 bin dolar değerinde Bitcoin ödemesi yapan kadın, gözaltına alındıktan sonra 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.