Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in hava saldırısıyla vurduğu Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine ilişkin soruları yanıtladı. İsrail’e tam desteklerini yineleyen Singh, en az 500 sivilin öldüğü kaydedilen hastane saldırısıyla ilgili sorulara, konuya ilişkin fazla bilgisi olmadığını belirterek kaçamak cevaplar verdi. Singh, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İsrail’e verdiği askeri yardımlarda hiçbir ön şart aramadığını vurgulayarak, “Kesinlikle İsrail'e, Gazze'deki Hamas'ı etkisiz hale getirmesi ve etkili bir şekilde geri püskürtmesi için ihtiyaç duyduğu güvenlik sistemlerini veriyoruz. Bu, masum sivillerin öldürülmesi anlamına gelmiyor” dedi.

"İSRAİL'E SAVAŞ HUKUKUNA UYMASI KONUSUNDA GÜVENİMİZ TAM"

İsrailli yetkililerle yapılan görüşmelerde, savaş hukukunun desteklenmesinin mutlak gerekliliğini tekrarladıklarını belirten Singh, “İsrail'in çok yetenekli ve profesyonel bir ordusu var. Gazze'de kullandıkları güvenlik yardımının da doğru şekilde Hamas'ı hedef almak için kullanılacağına, aynı zamanda masum sivillerin insani yardım için gidebilecekleri alanlar aramasına olanak sağlanacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Öte yandan İsrail’in Gazze'deki hastaneyi bombalaması ile ilgili Hamas’ı suçlayan Sözcü Singh, Hamas’ın sivillerin bulunduğu yerlerde faaliyetlerini sürdürdüğünü savundu. Singh, İsrail’in, masum sivillerin hedef alınmaması konusunda savaş hukukuna uyması gerektiğini düşündüklerini ve bu konuda güvenlerinin tam olduğunu anlattı.

PENTAGON SÖZCÜSÜ, GAZETECİLERİN SORULARI KARŞISINDA ZORLANDI

Sözcü, Hamas saldırısını öngöremeyen ve daha önce de birçok insan hakları ihlaline neden olan İsrail ordusuna, ABD'nin neden bu kadar çok güvendiğini soran gazetecilere, "Uzun süreli bir müttefikliğimiz var." yanıtını verdi. Singh, Hamas'ın komuta merkezlerini hastane gibi binaların içine kurduğunu belirtmesi üzerine gazetecilerin "Bunu gösteren bir deliliniz var mı?" şeklindeki ısrarlı sorularına da "Elimde böyle bir veri yok." cevabını vermek zorunda kaldı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu ölenlerin sayısının 500'e yükseldiğini bildirmişti.