İsrail ve Hamas arasındaki savaş 24. günde de en acı şekilde devam ediyor. Gazze’yi tam ablukaya alan İsrail sivillere karşı da yoğun bombardımanını sürdürüyor. Günlerdir konuşulan kara harekâtı ABD’nin istemesiyle ertelenince akıllara ‘Kara harekâtını ABD mi üstelenecek ya da askeri destek mi gönderecek?’ gibi sorular gelmişti. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ten cevap geldi.

israil_askerleri2

“ASKER GÖNDERME PLANIMIZ YOK”
CBS News'e konuşan Harris, İsrail'in "kendini savunma hakkı" olduğunu belirtirken İsrail veya Gazze'ye asker gönderme planlarının olmadığını açıkladı. Harris, "Hamas ve Filistinlilerin aynı sayılmaması gerektiğini" vurgulayarak "Filistinliler, İsraillilerle aynı güvenliği, kararlılığı ve onuru hak ediyor." şeklinde konuştu. İsrail-Filistin çatışmasında savaş kurallarına bağlı kalınması gerektiğine dikkati çeken Harris, Filistin’e insani yardım akışının devam etmesinin önemine işaret etti.

ABD Başkan Yardımcısı Harris, "İsrail'e veya Gazze'ye asker gönderme planımız veya niyetimiz yok." diyerek İran'a konuya dahil olmaması çağrısında bulundu.

gazze enkaz açıklaması4
GAZZE’DE SON DURUM
7 Ekim’de Hamas ‘Aksa Tufanı’ operasyonu ile savaşın fitilini ateşlemiş ve İsrail ordusu da misliyle karşılık vermeye başlamıştı. Tam abluka uygulanan Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, İsrail saldırılarında öldürülenlerin sayısı 3 bin 342'si çocuk, 2 bin 262'si kadın olmak üzere 8 bin 5'e yükselirken, 20 bin 242 kişi yaralandı.

İsrailli yetkililer ise, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 311'i asker 1400 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.