NBC televizyon kanalının "Meet the Press" adlı programına katılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin İsrail-Filistin çatışması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Blinken, bölgedeki çatışmaların İran'ın müdahalesi ile tırmanışa geçmesini beklediklerine dikkat çekerek, bölgedeki ABD personeli ya da silahlı kuvvetlerinin herhangi bir düşmanca eylemin hedefi olması halinde karşılık vermeye hazır olduklarını vurguladı. 

BLINKEN: KARŞILIK VERMEK İÇİN HAZIRIZ

Blinken, bölgedeki gerilimin artmasını istemediklerini belirterek, "İstediğimiz şey bu değil. Biz, gerilimin tırmanmasını istemiyoruz. Kuvvetlerimizin ya da personelimizin ateş altında kalmasını istemiyoruz ama böyle bir şey olursa, buna hazırız" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan, İranlı yetkililerin, ABD güçlerine yönelik saldırıların artmasını beklediğini aktaran Blinken, bölgedeki personellerinin güvenliklerini sağlamak için herektiğinde kararlı şekilde karşılık vermek adına adımlar atıldığının altını çizdi. 

BÖLGEYE, EK ASKERİ UNSURLAR KONUŞLANDIRILDI

Bölgeye 2 uçak gemisi dahil olmak üzere ek askeri unsurların konuşlandırıldığını işaret eden Blinken, "Bunu kışkırtmak için değil, caydırmak ve herhangi biri bir şey yapmaya kalkışırsa orada olduğumuzu açıkça göstermek için yaptık" diye konuştu. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama ile kritik görevlerde bulunmayan personellerine, ABD'nin Erbil Büyükelçiliğinden ve Erbil Başkonsolosluğundan ayrılmalarının emretti. 

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Saldırının ardından İsrail ordusu, savaş uçakları ile Gazze Şeridi'ne hava saldırısı başlatmıştı. İsrail’in Gazze saldırıları nedeniyle 5 bin 87 kişi hayatını kaybetti, 15 bin 273 sivil ise yaralandı.