Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önerisiyle gündeme gelen Türkiye'de gaz merkezi kurulması planıyla ilgili Avrupa Birliği’nden (AB) ilk açıklama geldi. AB Komisyonu Sözcüsü Tim McPhie, AB Komisyonun günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

RUSYA ENERJİYİ SİLAH OLARAK KULLANIYOR

Bir gazetecinin "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Türkiye'yi bölgenin enerji merkezi yapma konusunu ve Rus gazının Türk Akımı ile AB ülkelerine gönderilme olasılığını görüştü. Bu konuda Komisyonun görüşü nedir?" sorusuna cevap veren Tim McPhie, Rusya'nın enerjiyi bir silah olarak kullandığını belirterek cevabında şunları söyledi: Rus gazını mümkün olan en kısa sürede azaltmak istiyoruz. Burada sorun Rus gaz altyapısına bağımlılığımız değil. Tamamen işleyen boru hatlarımız var.

"UZAKLAŞMA TAAHHÜDÜNDE BULUNDUK"

AB ülkelerinin Rus gazına yaklaşımlarının açık olduğuna işaret eden McPhie, "Komisyon ve üye ülkeler olarak Rus fosil yakıtlarından bir an önce uzaklaşma taahhüdünde bulunduk." dedi.

TÜRKAKIM İLE İLGİLİ YORUM YAPMADI

Türk Akımı boru hattı konusunda da konuşan McPhie, "Bir boru hattına gelecekte ne olacağı, hangi gazın bu hattan sağlanabileceği konularına girmeyeceğim." değerlendirmesinde bulundu.

RUS GAZINA YAPTIRIM YOK

Bir başka gazetecinin "Rusya ile Türkiye gaz konusunda anlaşma sağladı. AB'nin gaz konusunda bir yaptırımı yok. Bağımlılığımız azaltmaya çalışıyoruz ama üye ülkeler Rusya'dan gaz alabiliyor. Çekinceleriniz olabilir ama pek çok üye ülkenin gaz istediğinin farkında mısınız? ABD gazı çok pahalı ve pek çok ülke ucuz gaz kaynağı arıyor" sorusuna ise McPhie, "Rus gazına mevcut durumda bir yaptırım yok. Rus gazı kullanımını düşürmek ve bağımlılığı azaltmak yönünde ilerliyoruz." cevabını verdi.

Geçen yıl, AB'nin doğal gazının yüzde 40'ını Rusya'dan tedarik ettiğini anımsatan ve son dönemde bu oranının yüzde 10'un altına indiğini belirten McPhie, üye ülkelerin alternatif ve adil fiyatlı gaz bulmaya çalıştığına işaret etti.

Editör: TE Bilisim