ABD'nin Batı Virginia eyaletinde beyaz bir çift, evlat edindikleri beş siyahi çocuğu kötü koşullara maruz bırakmak ve "köle olarak" kullanmakla suçlandı. Savcılar, yaşları 6 ile 16 arasında değişen beş çocuğu ahırda kilitli tutan ve "köle olarak kullanmayı" amaçlayan 62 yaşındaki Jeanne Whitefeather ile 63 yaşındaki Donald Lantz hakkında iddianame hazırladı.

Jeanne Whitefeather Donald Lantz 28062024 5

İDDİANAMEDEKİ SUÇLAMALAR

Çifte yönelik iddianamede, "insan kaçakçılığı", "çocuk ihmali", "kölelik" ve "zorla çalıştırma" gibi çok sayıda suç isnat edildi. İddianameye göre, komşular da çocukların çiftlik işçiliği yapmaya zorlandığını ve konuta girmelerine izin verilmediğini ifade etti.

Jeanne Whitefeather Donald Lantz 28062024 3

ÇOCUKLARIN DURUMU

West Virginia Metro News'e göre, Kanawha County Bölge Yargıcı Maryclaire Akers, iddianameye dair basına yaptığı açıklamada, "İnsan hakları ihlalleri, bu çocukların ırkları nedeniyle hedef alındıkları ve iddianamede belirtildiği gibi temelde köle olarak kullanıldıkları gerçeğine özgüdür" dedi.

Jeanne Whitefeather Donald Lantz 28062024 7

KİLİTLİ HALDE BULUNDU

Yetkililer, ekim ayında bir sosyal yardım kontrolü sırasında çocukları çiftin evindeki bir ahırın içindeki küçük bir odada kilitli halde buldu. Kanawha İlçesi Şerif Departmanı, olaya dair yaptığı açıklamada, "Çocukların ahırdan kendi başlarına çıkmak için hiçbir yolu, akan suları, banyo olanakları ve yiyecekleri yoktu" ifadesini kullandı.

Jeanne Whitefeather Donald Lantz 28062024 4

ÇİFT SUÇLAMALARI REDDETTİ

Haklarında gözaltı kararı çıkarılan Whitefeather ve Lantz çifti ise suçlamaları reddetti. Soruşturma devam ederken, çiftin çocukları bu şekilde kötü koşullarda tutma iddialarına karşı savunmaları merakla bekleniyor.

Jeanne Whitefeather Donald Lantz 28062024 2

Jeanne Whitefeather Donald Lantz 28062024 1

Jeanne Whitefeather Donald Lantz 28062024 6