ABD'li Senatör Tim Scott, İsrail'i protesto eden yabancı öğrencilerin sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu.

Güney Carolina Senatörü ve ABD'de Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından olan Tim Scott, Amerika'daki yükseköğrenim kurumlarında İsrail karşıtlığı gösteren yabancı öğrencilere sert tepki gösterdi.

Scott, son dönemlerde Amerikan üniversitelerinde artan İsrail karşıtı eylemler hakkında Fox News kanalında görüşlerini paylaştı. Senatör, İsrail'e karşı duruş sergileyen yabancı öğrencilere tolerans gösterilmemesi gerektiğini belirtti. Scott'a göre, bu tür öğrencilerin eğitim hayatlarına son verilerek ülkeden çıkarılmaları zorunlu.

Aynı röportajda, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'e 14,3 milyar dolarlık destek içeren toplam 105 milyar dolarlık ek bütçe teklifine de değinen Scott, İsrail için ayrılan bu fonun diğer bütçe kalemleriyle birleştirilmemesi gerektiğini ifade etti. Senatör, "İsrail için ayrı bir bütçe paketi hazırlamamız şart." ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN GELİŞME: "FİLİSTİN'DE ADALET İÇİN ÖĞRENCİLER"E MEN

Bu açıklamanın hemen öncesinde, Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından olan Florida Valisi Ron DeSantis'in, "Filistin'de Adalet İçin Öğrenciler" adlı Filistin yanlısı öğrenci organizasyonunu kampüslerden uzaklaştırma kararı da gündemi meşgul etmişti.

Kaynak: AA