Josh Paul, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki silah tedarik biriminin başında uzun yıllar görev yapmış bir bürokrattı. Ancak Paul, Amerika'nın İsrail'e olan desteği nedeniyle görevinden ayrıldığını sosyal medya üzerinden duyurdu.

Paul, LinkedIn üzerinden yayınladığı mektupta, bu birimde çalışmaya başlarken ahlaki bazı zorluklarla karşılaşabileceğini bildiğini, ancak "genel iyilik" adına bu zorluklara göğüs germeyi tercih ettiğini belirtti.

On bir yıl boyunca birçok ahlaki sınırlama ile karşılaştığını ifade eden Paul, "Ancak İsrail'e ölümcül silah sevkiyatı, benim için kabul edilemez bir noktaya geldi." dedi.

Paul, "Bir yandan işgale karşı olurken, diğer yandan bu işgali destekleyemeyiz." sözleriyle Amerikan yönetiminin İsrail politikalarına tepkisini dile getirdi. İsrail'in ABD'nin desteğiyle izlediği politikaların, İsraillilere ve Filistinlilere zarar verdiğine dikkat çekti.

Paul ayrıca, "Körü körüne bir tarafın yanında yer almanın, iki halka da yarar getirmediğini" belirtti ve Amerikan yönetiminin bazı yanılgılarına vurgu yaptı.

Mektubun sonunda "Bu politikanın bir parçası olmayı artık istemiyorum." diyen Paul, görevinden ayrıldığını açıkladı.

Kaynak: AA