Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, son olarak Orta Doğu'ya sevk edilen F-16 savaş uçaklarının, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) denetim bölgesine ulaştığını duyurdu.

Pentagon'un paylaştığı bilgilere göre, F-16 savaş uçakları, bölgede zaten konuşlandırılmış diğer Amerikan savunma kuvvetleriyle birlikte hareket edecek ve "ABD birliklerinin bölgede kendi güvenliklerini sağlamalarına" destek olacak.

Bu açıklamada, son dönemdeki İsrail ve Filistin arasındaki gerilimlere dikkat çekilerek, İran'ın desteklediği bazı grupların, Amerikan birliklerine Suriye ve Irak'ta saldırılarda bulunduğu vurgulandı.

Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder, düzenlediği basın toplantısında, "Saldırıları gerçekleştiren bu grupların, İran'ın Devrim Muhafızları ve merkezi yönetimi tarafından finanse edildiğinin farkındayız." ifadesini kullandı.

Ryder, Orta Doğu'da hazırda bekleyen birçok Amerikan askeri biriminin bulunduğunu, ancak şu an için bunların aktif bir operasyon içinde olmadığını söyledi.

İsrail ve Filistin arasında patlak veren çatışmanın yayılmasını engellemenin ABD'nin birincil önceliği olduğunu belirten Ryder, bu gerilimi fırsat bilerek şiddetini artırmaya çalışan devletlere "bu yolda ilerlememeleri" konusunda açıkça uyarıda bulundu.

Kaynak: AA