Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Pazar günkü olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor Fenerbahce Maci Sonrasi Olaylar 18032024 Iha (36)

ADALET BAKANI’NIN AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıklamasında şunları kaydetti: "Spor sahalarında bu tür görüntüleri kabul etmemiz mümkün değil. Adli soruşturma hemen başlatıldı. Şu ana kadar 38 kişinin kimlikleri tespit edildi. Kamera görüntüleri izlenerek kimler kusurluysa ortaya çıkacaktır. Temennimiz bu tür görüntüleri bir daha olmaması. Şu an futbolcularla ilgili herhangi bir soruşturma söz konusu değil. Bazı sosyal medya hesaplarında futbolculara yönelik bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu doğru değil."

Trabzonspor Fenerbahce Maci Sonrasi Olaylar 18032024 Iha (30)

FENERBAHÇE'DEN TEPKİ

Bakan Tunç'un açıklamaları sonrası, sarı-lacivertli kulüpten bir paylaşım geldi. Kulüpten yapılan açıklamada şöyle denildi: “Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’un bugün basına yansıyan aşağıdaki açıklamalarını üzüntü ile takip ettik. Sayın Bakanımız tarafından dile getirilen; ‘Görüntüler izlenir. Bu görüntüleri değerlendirecek olan Cumhuriyet Savcılığı. Meşru savunmanın da ötesine geçip karşı tarafa zarar verecek kendi savunmanın ötesine giden bir durum söz konusu mu? Bir saldırı var mı? Taraftar da olsa futbolcu da olsa her iki taraf içinde bir suç işlenmişse soruşturulur.’ sözleri; maç boyunca, 90 dakikanın ilk saniyesinden son anına kadar sahaya atılan su şişeleri, kesici aletler, çakmakların, metal paraların olduğu ortamda oyunu oynamaya çalışan, sahaya atılan meşaleyi eliyle kaldırıp saha dışına atma bilincinde olan, tüm bu baskı, tahriklere rağmen oyuna, sahadaki mücadeleye zarar vermemek adına en ufak reaksiyon dahi göstermeyen Futbol Takımımıza, Teknik Ekibimize ve camiamıza yapılan bir haksızlık olarak kabul ediyoruz. Sayın Bakanımızın bu konuda yaşanan tüm bu olayların mağduru ve tek masum tarafı olan Fenerbahçe’yi hedef almayı fırsat kollayanların konuyu çarpıtmalarına izin verecek açıklamaları bizi derinden yaralamıştır. Söz konusu Fenerbahçe ise bu tavır ve yaklaşımlara alışık olmak zorunda bırakılmamız, Fenerbahçe Spor Kulübü olarak yıllardır anlatmaya çalıştığımız durumdur.”

Trabzonspor Fenerbahce Maci Sonrasi Olaylar 18032024 Iha (31)

BAKAN’DAN İKİNCİ AÇIKLAMA: FUTBOLCULARA YÖNELİK SORUŞTURMA YOK

Fenerbahçe'nin tepkisi sonrası yeni açıklama yapmak zorunda kalan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Futbolculara yönelik bir soruşturma yok. Orada bir yanlış anlama söz konusu. Bizim böyle bir beyanımız olmadı. Sosyal medyadaki paylaşımlardan kaynaklı bir yanlış anlama." dedi.

Trabzonspor Fenerbahce Maci Sonrasi Olaylar 18032024 Iha (3)

Trabzonspor Fenerbahce Olayli Mac 19032024 Aa2

Trabzonspor Fenerbahce Olayli Mac 19032024 Aa3

Trabzonspor Fenerbahce Olayli Mac 19032024 Aa4

Editör: Mevlüt Peker