Bakan Tunç, Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni'nde konuştu. Tunç, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunlarının son 4 yılda hakim ve savcılık sınavlarında ilk üçte yer aldığını ifade ederek, "Bu da Hacettepe Hukuk Fakültesi'nin eğitim kalitesini gösteriyor. Bu eğitim kalitesinin giderek yükselmesinde emeği olan başta akademisyenlerimize çok teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimizi iyi yetiştiriyorlar ve iyi hukukçular yetiştiriyorlar" dedi.

Yilmaz Tunc1 7 Temmuz

"HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GENİŞLETTİK"

Anayasa’da yapılan değişikliklerle hukuk devletini güçlendirdiklerini belirten Tunç, “Gerçekleştirilen reformlarla hak arama özgürlüğünü genişlettik. Mevzuatı büyük ölçüde çağın ihtiyaçlarına uygun hale getirdik. Yargı teşkilatımızın fiziki imkanlarını arttırdık, teknolojik imkanlarını artırdık. Ben de sizler gibi 29 yıl önce hukuk fakültesinden mezun olduğum yıllarda çok daha karamsar bir tablo vardı. Adliyeler, kiralık dairelerde, köhne binalarda; merdiven altlarında yapılan duruşmalar, avukatlar perişan. O sıkıntılı günlerden bugünlere geldik” dedi. Genç hukukçulara tavsiyelerde bulunan Tunç, “İster hakim olun, ister savcı, ister avukat, isterse hukuk meslekleri dışında diğer meslekler ve iletişim fakültesinden mezun olan kardeşlerimiz; ilk yılların güçlüklerinden yılmayın, sabredin ve mücadele edin. O mücadelenin sonunda da başarılı olacak olan sizlersiniz" diye konuştu.

"SAVCI-HAKİM ADAYLARI HUKUK MESLEKLERİ GİRİŞ SINAVIYLA KARŞILAŞACAK"

Hukuk fakültelerinden mezun olan savcı, hakim, avukat adaylarının bundan sonra artık hukuk mesleklerine giriş sınavıyla karşı karşıya kalacaklarını dile getiren Tunç, şunları söyledi:

“Daha nitelikli hukukçuların yetişmesi için mücadele ediyoruz. Hukuk fakültesi dekanımızın da ifade ettiği gibi hukuk fakültesi sayımız hayli fazla. Kontenjanlarımız biraz yüksek, 190 binden 120 bine kadar yükselttik başarı çıtasını. Bunu daha da yükseltmenin gayreti içerisindeyiz. Başarılı gençlerimiz hukuk fakültesini kazansınlar. O zorlu mücadelenin ardından iyi bir eğitim alsınlar ve sonrasında da bir süzgeçten geçirerek hukuk mesleklerine adım atsınlar istiyoruz. Ve bu yıldan itibaren eylül sonunda hukuk mesleklerine giriş sınavını ilk kez yapacağız. Hakim, savcı yardımcılığı sistemine geçtik. Onun sınavını da yaptık. 1000 hakim ve savcı yardımcımız bu sene itibarıyla görevlerine başlayacaklar. Artık 2 yıl süren hakim-savcı adaylığı yerine 3 yıl süren hakim ve savcı yardımcılığı olacak. Usta-çırak ilişkisi içerisinde tecrübeli hakim ve savcılarımızın yanında yetişecek olan genç hukukçularımız, kürsüde daha başarılı olacaklar.”

Yilmaz Tunc 7 Temmuz

Editör: Haber Merkezi