Terör örgütü DHKP-C üyeleri tarafından 31 Mart 2015 tarihinde görevi başında iken katledilen Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın anısı yaşatılmaya devam ediyor. Bakırköy Adliyesi’nde, Bakırköy Başsavcısı Hüseyin Gümüş'ün girişimleri ile hayata geçirilen "Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Kütüphanesi" düzenlenen törenle açıldı.

"TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜYLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ"

Törende açılış konuşması yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç terörle mücadelede kararlılık vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Bugün çok anlamlı bir tören için Bakırköy Adliyemizdeyiz. Şehit Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen kütüphanenin açılışını hep beraber gerçekleştireceğiz. Bundan 8 yıl önce, İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde görevi başında hain terör saldırısında şehit vermiştik Savcı Selim Kiraz kardeşimizi. O günden bu yana da onu hiç unutmadık. Onun acısı hala yüreklerimizde. O adalet nöbeti tutarken, bu millet için çalışırken, hak için, hakkaniyet için, hukuk için, mesai sarf ederken, hain terör örgütü tarafından hunharca şehit edildi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak terörün her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Milletimizin huzur ve güvenliğini bozmaya çalışan terör örgütlerini temizleyinceye kadar, tek bir terörist kalmayıncaya kadar bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu mücadelemizde güvenlik güçlerimizin yanı sıra yargı teşkilatlarımız, hakim ve savcılarımız da çok önemli görevler ifa ediyorlar”

BAKAN TUNÇ: MEHMET SELİM KİRAZ KARDEŞİMİZİ RAHMETLE, MİNNETLE, ŞÜKRANLA ANIYORUM

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı biz hiçbir zaman unutmayacaklarını dile getiren Bakan Tunç ayrıca şunları kaydetti:

"Onun hatırasını hep yaşatmanın gayreti içerisinde olacağız. Türkiye’nin üzerinde hesapları olanlar, adları farklı da olsa taşeron örgütleri, terör örgütlerini kullanarak bölgemizde, ülkemiz üzerinde planlar yapmaya çalışıyorlar ama boşuna nafile uğraşıyorlar. Millet olarak, birlik, beraberlik içerisinde inşallah kökünü kazıyıncaya kadar yargımızla, emniyet güçlerimizle, topyekun milletimizle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. Ben tekrar şehit Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet diliyorum. Ben kütüphaneye katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle yad ediyorum. Rabbim ülkemizi, milletimizi korusun” 

Konuşmanın ardından Bakan Tunç ve yargı mensupları açılış kurdelesini keserek kütüphaneyi gezdi. Diğer taraftan Bakan Tunç’un Bakırköy Adliyesi’ndeki yargı mensupları ile yaptığı konferans ise basına kapalı olarak düzenlendi.

selim kiraz

ŞEHİT SAVCI KİRAZ'IN HATIRA KÖŞESİNDE DİKKAT ÇEKEN AYRINTI!

Türkiye'nin terörle mücadelesinin hem vatansever yargı mensupları ile hem de yerli milli SİHA'lar ile devam ettiği vurgulanan törende, şehit savcı ile şehitlerin kanının yerde kalmadığının ve kalmayacağının altı çizildi. Ayrıca Bakırköy Başsavcısı Hüseyin Gümüş'ün girişimleri ile Mehmet Selim Kiraz'ın anısına oluşturulan hatıra köşesinde ise dikkat çeken bir ayrıntı yer aldı. Türk hava savunma şirketi BAYKAR Teknoloji tarafından hayata geçirilen Bayraktar TB2 SİHA'lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı) sahada gösterdiği üstün başarı ile dünya çapında üne kavuşurken adeta terörle mücadelenin de sembollerinden biri olmuştu. Bayraktar SİHA'lar yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadelede etkin rol almaya devam ederken şehidin hatıra köşesinde yer alan SİHA maketi de dikkatlerden kaçmadı.