Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem konutlarının teslimi için bugün Adıyaman'a gitti. Kura çekiminin ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, yıl sonuna kadar 32 bin konutun teslim edileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları:

Adıyaman, depremlerden en çok yara alan şehirlerimizden biridir. Bu depremlerde Adıyamanımız 8 bin 561 insanımız hayatını kaybetti. Depremde yıkılan 6 bin binanın yanında acil yıkılacak 8 bin, ağır hasarlı 9 bin bina vardı. Adıyaman'da 39 bini konut, 3 bin 400'ü işyeri ve 3 bine yakını ahır toplam 45 bin 305 hak sahibi belirlendi. Bugün 2 bin 798 konutumuzun teslimini yapıyoruz.

"YIL SONUNA KADAR 32 BİN KONUT DAHA TESLİM EDECEĞİZ"

İnşası süren 32 bin konutumuzu yıl sonuna kadar peyderpey teslim edeceğiz. Önümüzdeki sene tüm hak sahiplerini ev ve iş yerlerine kavuşturmayı hedefliyoruz. Bu süreçte de barınma sorununu çözmek için adımlar attık. 91 binin üzerinde çadır gönderdik, konteyner kentlerde ve kırsallarda 35 bine yakın konteyner kurarak buralardaki vatandaşlarımıza hizmet verdik. 1,2 milyar TL'ye yakın kaynak kullanarak kira yardımı yaptık.

KABLAJ ÜRETİM TESİSİ KURUYORUZ

Adıyaman'a savunma sanayi şirketlerimizin ortaklığıyla, TUSAŞ koordinasyonunda laboratuvar, test altyapısı, kablo, konnektör, kablaj üretim tesisi kuruyoruz. Adıyaman tüm deprem bölgesi şehirleri içinde sigortalı bakımından deprem öncesinin üzerine çıkaran tek şehrimizdir. Mayıs seçimlerinde aile yapımızı güçlendirmek, gençlerimizi desteklemek için bir fon kurma sözü vermiştik. Önümüzdeki haftalarda başlayacak bu çalışmanın önceliği kadınlarımız ve gençlerimiz olacaktır. Emin olun dünyada 14 milyonu etkileyen 11 ilimizde yıkıma yol açan böylesine büyük bir felaketin altından kalkabilecek başka bir ülke yoktur. Gelişmiş ülkelerin dahi bizimkine göre çok daha küçük afetler karşısında nasıl çaresiz kaldığını biliyoruz.

TERÖR EYLEMLERİ BOŞUNA DEĞİLDİR

Terör örgütleri üzerinden toplumuzu huzursuz etme çabaları hiç bitmiyor. Hem sınırlarımızın ötesinde hem de şehirlerimizde birden artış gösteren terör eylemleri boşuna değildir. Hepsi de bu amaca hizmet etmek için yazılmış aynı senaryonun araçlarıdır. Bilmedikleri bir şey var, Türkiye artık eski Türkiye değil.

YOLDA GÖRSELER SELAM VERMEYECEK OLANLAR 7'Lİ KOALİSYON KURDU

İktidara geldiğimizde, milletimizden aldığımız güçle güven iklimini tesis edecek adımlar attık. Son olarak şanslarını geçtiğimizin yılın öayıs ayında düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminde denediler. Yolda görseler birbirilerine selam vermeyecek olanlar, 7'li koalisyon kurdu. Faturayı da Bay Kemal'e kestiler. Terör örgütleriyle ilişkileri tescilli partilerle, teröristlere kol kanat germek mi dersiniz akla gelen gelmeyen nice karanlık pazarlıkla, saldırganlıkla çırpınıp duruyorlar.

Editör: Meltem Kaya Sapmaz