Büyükada'da 15 Haziran'da hizmet vermeye başlayan yeni elektrikli minibüslere ada sakinlerinin tepkisi devam ediyor. Adalıların "azmanbüs" olarak isimlendirdiği elektrikli minibüslere karşı yaklaşık 1 haftadır devam eden eylemler sırasında yer yer tansiyon yükselmiş ve polis tarafından vatandaşlara ikaz ve müdahalelerde bulunulmuştu. Ada sakinleri bugün de slogan atıp düdük çalarak ve pankart açarak Büyükada Saat Meydanı'nda toplandı.

Ahmet Umit 22Haziran

"SADECE ADALILARIN DEĞİL, BÜTÜN İSTANBULLULARIN"

Ada sakinlerine yazar Ahmet Ümit de destek verdi. Grup adına konuşan Ümit, "Bu sıcakta eylemler yapıyorlar. Ben de yazmakta olduğum romanımı bırakıp geldim. Kimse beni oradan kaldıramaz ama o kadar önemli bir konu ki romanımı bıraktım buraya geldim. Burası elbette ki sadece adalıların değil bütün İstanbulluların, bütün Türkiyelilerin, Türkiye'de yaşayan herkesin, bütün dünyanın merkezi. Bizim amacımız buraya insanlar gelmesin değil, biz buraya insanlar gelmesin demiyoruz. İnsanlar gelsin ama insanlar burayı niye elliyor, insanlar İstanbul'dan kalabalıktan sıkıştığı için betonlar üzerine geldiği için yaşayamadığı için nefes almaya geliyor. Fakat geldiklerinde ne oluyor ben görüyorum, burası aynen Eminönü'ne, Üsküdar Meydanı'na, Beşiktaş Meydanı'na dönüşüyor. Yani gelen insanlarda mutlu değil. Böyle bir problemimiz var bizim, asıl sorun bu. Burası sadece biz oturduğumuz, biz burada yaşadığımız için değil, ben burada yaşamasaydım ve buraya davet edilseydim bu konuşma için seve seve gelirdim ve bunun mücadelesini verirdim. Herkesin bunun mücadelesini vermesi lazım" dedi.

Ahmet Umit1 22 Haziran

"TARİH ÖNÜNDE MAHKUM OLURSUNUZ"

Ümit, "Buradan İBB'ye, bedeller ödeyerek desteklediğim Ekrem İmamoğlu'na sesleniyorum. Trollerin saldırısına karşı Ekrem İmamoğlu'nu destekledim. Her zaman her yerde destekledim. Bundan vazgeçin, aklınızı başınıza toplayın, yapmayın. Her şeyin güzel olması için kararların doğru olması lazım. Alınan kararların güzelliklere yol açması lazım. Halka rağmen, halkı hesaba katmadan, halkın katılımı olmadan belediyecilik yapamazsınız. O yüzden kararlarınızı halkla alın. Ve lütfen İBB, verdiğiniz sözü yerine getirin. Tarih önünde oy kazanabilirsiniz ama tarih önünde mahkum olursunuz. Benden bir dost uyarısı, kendinize gelin ve bu minibüsleri derhal kaldırın" diye konuştu.

Ahmet Umit2 22 Haziran

“BİZİM İÇİN DOĞRULAR VARDIR, SİYASİ PARTİLER YOKTUR”

Ahmet Ümit, "Bizim inadımız devam edecek. Bizim için doğrular vardır, siyasi partiler yoktur. Kim yanlış yaparsa onun karşısında duracağız. Doğadan yana, canlılardan yana, adadaki kedilerden, köpeklerden, martılardan, kargalardan, kirpilerden yana, mimozalardan yana, begonvillerden yana, ortancalardan yana, hepsinden yana mücadelemiz sürecek. Asla izin vermeyeceğiz, asla" dedi. Basın açıklamasının ardından grup önce tepki gösterdikleri minibüslerin durağına ardından ise Adalar Belediyesine yürüyerek eylemi sonlandırdı.

Editör: Haber Merkezi