Esenyurt’ta oğulları Gökmen Gürkan (15) ile Göksel Gürkan’ı (21), Avcılar’da kardeşi Mühendis Gürkan’ı (44) Başakşehir’de ise bacanağının oğlu Erdal Tiz’i (33) öldüren ve öldürmek istediği 7 kişi daha olduğunu söyleyen Şinasi Gürkan için Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 17 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

EŞİ BAŞKA BİR ERKEKLE YAŞAMAYA BAŞLAMIŞ
Duruşmada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık hakkında 2004 yılında mahkumiyet kararı verildiğini belirterek “Sanığın suçu kendisinin işlemediği halde diğer aile bireylerinin kendisi hakkında yalan beyanlarda bulunmuş olmaları nedeniyle mahkemece mahkumiyetine karar verilmiş olduğuna inandığı” ifadelerini kullandı. Şinasi Gürkan’ın eşi Nadime’nin çocukları ile birlikte Ömer Güneşsun isimli erkekle aynı evde yaşamaya başladığı da kaydedilen mütalaada, sanığın bu durumdan dolayı aile bireylerine ve bacanağı Alihan Tiz’e husumet beslediği ifade edildi.

şinasi gürkan davası 4

TEK TEK CİNAYET PLANI YAPMIŞ
Şinasi Gürkan’ın işlemediğini düşündüğü bir suçtan dolayı ceza çekmiş olması, oğullarının kendisine karşı olan olumsuz tutum ve davranışları, annelerinin başka bir şahısla birlikte yaşamasına oğullarının göz yumması ve hatta oğullarının da onlarla aynı evde kalmayı kabul etmiş olmasını içine sindirememesi nedeniyle cinayete karar verdiği belirtildi. Olayda kullanmak için bir tabanca temin eden sanığın hedefindeki kişileri nasıl öldüreceğini planladıktan sonra harekete geçtiğini açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın oğulları ile ikamet ettiği eve gidip onları öldürdüğünü ardından ise kardeşinin evine gidip “Bugüne kadar bana yaptıklarının cezasını ödeyeceksin” diyerek Mühendis Gürkan’ı öldürdüğünü açıkladı.

şinasi gürkan davası 5

“BENİM GÖRDÜĞÜM İHANETLER BENİ BU NOKTAYA GETİRMİŞTİR”
Mütalaanın açıklanmasının ardından söz verilen sanık Gürkan, “Sayın savcıya sormak istiyorum. Acaba kendisi baba mı? Vicdanının sesini dinle. Vereceğiniz cezadan korkmuyorum. Ben deli değilim. Deli raporu falan da almaya çalışmadım. Ben yaptığıma da pişman değilim. Benim yaşadıklarım, benim gördüğüm ihanetler beni bu noktaya getirmiştir. Daha önce yapmadığım bir suçtan devlet bana 16 yıl ceza verdi. Cezaevinden çıktıktan sonra 15 ay dışarıda kaldım. Birçok ihanet gördüm. Ben ilk günden beri yaptığımı kabul ediyorum. Hak, adalet, hukuk ne ise hepsine razıyım. Ben cezaevinden çıktığımda ailem dağılmıştı. Çocuklarıma sahip çıkmaya çalıştım ama bir sürü dosyaları vardı. Evlatlarım cezaevinde yatmasın diye büyük mücadeleler verdim. Cezamın inmesi için değil durumu bilmeniz için anlatıyorum” şeklinde savunma yaptı.

şinasi gürkan davası 3

4 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE 17 YIL HAPİS CEZASI
Kararını açıklayan mahkeme Şinasi Gürkan’ın oğulları Gökmen Gürkan ve Göksel Gürkan’ı öldürmesi nedeniyle ise ‘altsoya karşı tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapsine, Sanık Gürkan’ın, kardeşi Mühendis Gürkan’ı öldürmesi nedeniyle ise ‘kardeşi tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verilirken, bacanağının oğlunu öldürmesi sebebiyle ise ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Şinasi Gürkan’ın Alihan Tiz’e ateş etmesi nedeniyle ise ‘tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 16 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Şinasi Gürkan’ın ‘ruhsatsız silah taşımak’ suçundan ise 1 yıl hapis ile 600 lira para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.