Okullarla ilgili yeni tehlikenin adı sosyal medyadaki itiraf sayfaları oldu. Eğitimin en önemli sorunlarından biri olan akran zorbalığı sosyal medya üzerinden de yapılıyor. Öğrenciler sosyal medya siteleri üzerinden okulları adına "'itiraf sayfaları'' açıyor. Bazı sayfalarda daha masum ve zararsız paylaşımlar yapılsa da çoğunda öğrenciler birbirleri hakkında yalan yanlış bilgiler paylaşıyor, özel hayatlar ifşa ediliyor. Hatta bazılarında gizlice çekilmiş fotoğraflar bile yayınlanıyor. Bu sayfalarda yayınlanan dedikodular nedeniyle binlerce öğrenci zorbalığa uğruyor.


ÖĞRENCİLER ANONİM HESAPLA ZORBALIK YAPIYOR

Doç. Dr. Süleyman Çakıroğlu, konuşmasında son zamanlarda yaşanan siber zorbalık vakalarıyla çok sık karşılaştıklarına, son dönemde gençler arasında yeni yeni ortaya çıkan itiraf sayfalarının da bir siber zorbalık türü olarak ele alınmasına vurgu yaptı. 

Okullar adına açılan itiraf sayfalarıyla anonim bir hesaptan, hedef alınan çocuğun sırları, özel bilgileri vb. çeşitli bilgilerin paylaşıldığı bir ortam yaratıldığını söyledi. Buralarda hedef seçilen kişileri korkutmaya, kızdırmaya ya da utandırmaya yönelik içeriklerin paylaşıldığını anlatan Çakıroğlu "Örneğin sosyal medyada bir kişi hakkında yalanlar yaymak ya da utandırıcı fotoğraflar yayınlamak, mesajlaşma platformlarından incitici mesajlar ya da tehditler yollamak, başka birinin kimliğiyle başkalarına kötü mesajlar göndermek en yaygını" diyerek aileleri ve okulları daha dikkatli olmaya davet etti.

UZMANLARDAN ENDİŞELİ AİLELERE TAVSİYELER

Sabah’ın haberine göre; ailelerin 'itiraf sayfası’ denen akran zorbalığı hakkında ne yapacaklarını bilmedikleri belirtildi. Uzmanlar öncelikle okul yönetimiyle iletişime geçilmesi, paylaşan kişilerin belirlenerek paylaşımların silinmesi konusunda çalışması gerektiğini vurguladı. Ancak bu mümkün değilse aile hukuki yollara başvurulabileceği de öğrenildi. Çakıroğlu ''Sınır ve güvenlik sorunları oluşmaya başlıyor. Karşıda kim var, nelere ulaşabilir gibi birçok güvenlik açığı oluşuyor ve bu kontrol edilemez bir durum. Yaş küçüldükçe daha da tehlikeli bir hal alıyor. Kontrolsüz fotoğraf ve video içeriği paylaşımları çocukların ve gençlerin hayat boyu başlarına bela olma riski taşıyor. Zira bir içeriğin, internete düştüğü andan itibaren artık geri döndürülemediğini biliyoruz" şeklinde konuştu.