Alper Gezeravcı uzaydan döndü mü? Ne zaman dönecek? Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 (Ax-3) ekibinin, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrılış tarihi Florida kıyılarındaki olumsuz koşullar nedeniyle ertelenmişti.

Alper Gezeravci Iss Ye Veda Etti 2Şubat2023 1

Yeniden belirlenen tarihlerle dünya'ya dönüş yolculuğu için hazırlıklar başladı. Alper Gezeravcı'nın Dünya'ya dönüşü için Axiom Space'in yapacağı canlı yayınlar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TUA'nın simultane çevirisi eşliğinde takip edilebilecek. Peki Alper Gezeravcı dünyaya ne zaman dönecek? İşte uzaydan dönüş tarihi ve SpaceX açıklamaları...

Alper Gezeravcı-1

SPACEX DÖNÜŞ HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Alper Gezeravcı dünyaya geri dönüyor! Üç kez ertelenen dönüş, bu defa gerçekleşecek. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 (Ax-3) ekibinin Dünya'ya dönüşü 3 kez ertelenmişti. Gezeravcı ve ekibinin Dünya'ya ne zaman döneceği ile ilgili SpaceX'ten yeni bir açıklama geldi. 

Alper Gezeravci

Axiom'dan yapılan açıklamada "Dragon kapsülü TSİ 16:45'te uluslararası uzay istasyonundan ayrılacak." denildi. SpaceX'ten yapılan açıklamada da yolculuğun 47,5 saat süreceği açıklandı. 

astronot_alper_gezeravcı

DÖNÜŞ YOLCULUĞU NASIL İZLENEBİLECEK?

Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) Dünya'ya dönüş yolculuğuna ilişkin canlı yayınlar online olarak izlenebilecek. 

Alper-gezeravcı-kimdir-ilk-uzay-yolcusu-15-aralık-2023-3webp

Axiom Space'in, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, Alper Gezeravcı'nın da aralarında bulunduğu Ax-3 mürettebatının ISS'den ayrılması çevrim içi olarak şirketin "axiom.space/live" hesabından takip edilebilecek.

Alper_Gezeravci_Turkiyenin_ilk_astronotu_5

Öte yandan Gezeravcı'nın Dünya'ya dönüşü için Axiom Space'in yapacağı canlı yayınlar, Anadolu Ajansı (AA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Uzay Ajansının (TUA) sosyal medya hesaplarından simultane çeviri eşliğinde canlı olarak izlenebilecek.

I S S Nedir Kaç Km Yüksekte Uzay 9

ALPER GEZERAVCI'NIN DÖNÜŞ YOLCULUĞUNU CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 

Editör: Nurseli Fırat