Sezon başında Fenerbahçe'den İngiliz devi Manchester United'a transfer olan milli kaleci Altay Bayındır, vermiş olduğu bir röportajda Türkiye'nin en büyük derbisinin Galatasaray-Fenerbahçe maçı olduğunu belirtti.  forması giyen milli kaleci Altay Bayındır, Türkiye’deki en büyük derbinin Galatasaray-Fenerbahçe maçı olduğunu belirterek, "Beşiktaş ile oynadığımız maçlar da büyük maçlardı ama Galatasaray farklıydı ve o atmosferi çok seviyordum" dedi.

25 yaşındaki genç kaleci, Manchester United TV’de katıldığı podcast programında eski Manchester United futbolcusu David May ile sunucu Sam Homewood’un sorularını yanıtladı.

"BURSASPOR'DA DEFANS OYNUYORDUM"

Altay Bayındır kaleciliğe başlandığı dönemi anlatırken, “Bahçede maç yaparken asla kalecilik pozisyonuna gitmezdim. Ben her zaman forvet olurdum. İlk oynadığım pozisyonum defanstı, sonra forvet oynadım. İlk kulübüm olan Bursaspor’da defans oyuncusuydum. Bir gün kaleci antrenmana gelemeyince menajerimiz bana; ’Altay sen uzunsun, kaleye git ama keyif yapacak zaman yok’ dedi. Ben defansta ve forvet olarak oynamak istiyordum ama ’tamam deneyelim’ dedim. Kaleye geçtim ve çok iyi hissettim. Top geldiğinde topa doğru atlıyordum ve herkes bana yapabilirsin diye bağırıyordu. Top bana doğru gelince topu tuttuğumda herkes ’harikasın, hadi’ diye bağırıyordu. Penaltı kurtarınca ise benden iyisi yoktu" ifadelerini kullandı.

altay-bayindir-gencligi-1

Kalecilerin diğer futbolculardan farklı forma giymesinin dikkat çekici olduğunu belirten United’lı file bekçisi, "O zamanlar her maçı izliyordum. Bütün oyuncular aynı ama kaleci farklı forma giyiyordu. Bu da çok hoşuma gitmişti" şeklinde konuştu.

"ANNEM KALEYE GEÇEBİLECEĞİMİ SÖYLEDİ"

Annesinin kaleciliğe geçmesindeki rolüne de değinen başarılı futbolcu, "Annem mutfaktaydı, ona; ’Şu anki pozisyonum hakkında ne düşünüyorsun? Forvet oynayabilirim. Ya da kaleye geçebilirim’ dedim. O çok bilmese de biraz biliyordu, çünkü evde her gün maç izliyorduk ve bana; ’Kaleye geçebilirsin, senin için daha iyi olur. Uzunsun ve orada daha az koşman gerekir’ dedi" açıklamasında bulundu.

altay-bayindir-annesi-1

Konuşmasının devamında annesine mesaj gönderen Bayındır, “Annem, her şey için teşekkür ederim. Kalede olmayı çok seviyorum. Konumumu seviyorum. Çok farklı ve zor elbette. Zor ama topu yakalamak çok güzel bir duygu." ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK DERBİ GALATASARAY MAÇLARIYDI

Sunucu Sam Homewood’un; ’Fenerbahçe’deyken en büyük maç ya da dikkat etmek gerektiğini düşündüğünüz takım kimdi?’ sorusuna ’Galatasaray’ cevabını veren Bayındır, "Galatasaray en büyük derbiydi. Beşiktaş ile oynadığımız maçlar da büyük maçlardı ama Galatasaray farklıydı ve o atmosferi çok seviyordum" diye konuştu.

altay-bayindir-fenerbahce-kerem-akturkoglu-galatasaray

Manchester United’ın eski futbolcusu David May ise, "Galatasaray’la oynayacağımız maç öncesinde boğazda bir otelde kalmıştık ve bütün gece Galatasaray taraftarları bizi uyanık tutmak için otelin etrafında bir aşağı bir yukarı dolaşıp gürültü yapıyorlardı. Galatasaray, açık ara Türkiye'nin en iyi ve en tehlikeli atmosfere sahip takımı diyebilirim" dedi.