Küresel piyasalarda doların güç kazanmasıyla birlikte ons altın hafif gerileme gösterdi. Gram altın ise tarihi yüksek seviyesinden geri döndü. Piyasalar ABD verileriyle yön bulmaya devam ederken Altın üzerinde dolar kuru etkili oluyor. Doların küresel piyasalarda güç kazanmasıyla birlikte Ons Altın hafif gerileme gösterdi.

Ons altın güne 1955 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1951 dolar en yüksek de 1956 dolar seviyesini gördü. Şu sıralar ons altın 1956 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistler ons altın için 1961 doların güçlü diren olduğunu, bu seviye aşılmadan 1945-1939 dolar seviyelerine yeniden dönülebileceğini söyledi.

Gram Altın ise ons altına paralel olarak hareket etti. Gram altın tarihi yüksek seviye olan 1652,6 liranın yakınına kadar yükseldi. Gün içinde en yüksek 1652,2 lira seviyesi görüldü. Şu sıralar gram altın 1639 liradan el değiştiriyor.

altin kuyumcu bilezik gram ceyrek yarim tam dha (5)

BİR YILDA YÜZDE 70 KAZANDIRDI 

Gram altın yılbaşından bu yana yüzde 49, geçen yılın bugünkü tarihine göre ise yüzde 70 kazandırdı. Gram altının son günlerde ki yükselişinin sebebi dolar mıydı? Bunun için İslam Memiş'ten yeni bir yorum geldi. İşte gram altında beklenen en yüksek rakam...

altin kuyumcu bilezik gram ceyrek yarim tam dha (4)

KAR SATIŞLARI BAŞLADI 

Ons altın için fiyat tahminini açıklayan İslam Memiş, “Altının ons fiyatı 1.956 dolar seviyesinde bulunuyor. Bu hafta 1.960 dolar direncine dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiştim. Bu beklentimiz gerçekleşti ve ardından kar satışları başladı. Teknik olarak 1.928 dolar seviyesine kadar geri çekilme gerçekleşebilir. Bence bu geri çekilme ons altın için son geri çekilme olacaktır. Ardından ons altın hızlı bir şekilde 2.150 dolar seviyesine doğru hareket etmeye başlayacaktır. Ons altında 1.928 dolar – 1.930 dolar aralığı son bir alım fırsatı olacaktır. Bu geri çekilmeler eğer olursa çok yakından takip edilmesi gerekiyor.” dedi.

altin kuyumcu bilezik gram ceyrek yarim tam dha (1)

MAKAS ARALIĞI 25 LİRA 

Gram altın ile işlem yapacaklara makas aralığı uyarısı yapan İslam Memiş, “Gram altın ekranlarda 1.640 TL olarak görünüyor. Ancak serbest piyasada 25 TL’lik bir makas aralığı var. Şu anda serbest piyasalarda gram altın 1.659 TL seviyesinde bulunuyor. Gram altın işlemi yapacak olanların bu makas aralığına dikkat etmeleri gerekiyor. Dikkat etmeyenler işlem yaparken oldukça zararlı çıkabilirler.” ifadelerini kullandı.

altin kuyumcu bilezik gram ceyrek yarim tam dha (6)

GRAM ALTIN SENE SONU KAÇ TL OLACAK? 

Gram altın için fiyat tahminini açıklayan İslam Memiş, “Dolar kuru nereye giderse gram altında oraya gidecek. Dolar kurunda geri çekilme ile gram altında 1.630 TL destek seviyesini takip etmeyi sürdüreceğiz. Ancak yıl içerisinde önce 1.750 TL ve ardından 1.800 TL seviyesini hedef alan bir gram altın karşımızda göreceğiz. Yılın ilk yarısında dolar kurundan destek alan gram altın yılın ikinci yarısında ons altından destek alıp rekor seviyelerini test edecektir. Gram altından çıkış yapmak isteyenlerin biraz daha sabırlı olmaları gerekir.” şeklinde konuştu.