Orta Doğu'daki ateş çemberinin büyümesinden endişelenen yatırımcılar borsayı bir bir terkederken, güvenli liman altına talep arttı.

Geçtiğimiz hafta rekor seviyeleri test eden ons altın 2 bin doları aşarken, gram altın 1800 liranın üzerinde işlem görüyor.

GRAM ALTINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

Altında yukarı yönlü hareketliliğin devam edeceğini işaret eden analistiler, Orta Doğu’da tansiyon yükseldikçe ons altına paralel olarak gram altının da yükseleceğini belirtti.

Atında güncel fiyatlar ise şöyle;

Öte yandan dolar/TL kurunda da yükseliş trendi devam ediyor. Haftaya 28 lira 24 kuruşla başlayan dolar/TL kurunda Google hatası nedeniyle harekatlilik yaşandı. Google dolar/TL kurunu 24 lira 5 kuruş seviyesinde gösterince 4 liralık düşüş büyük şaşkınlık yarattı.

Analistler panik satışlarına karşı uyarırken, sabah saatlerinde Google tarafında da hata gideridi.

Güncel dolar/TL kuru şöyle;

GÖZLER FED KARARINDA

İsrail-Filistin çatışmasındaki gelişmeler piyasaların odağında yer almaya devam ederken, ABD'de beklentilerin üzerinde gerçekleşen bir dizi makroekonomik verinin ardından Fed'in çarşamba günkü kararları yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, bankanın bu hafta politika faizini sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken, aralık ve ocak toplantıları için öngörüler sınırlı da olsa değişmeye başladı.

Analistler, özellikle cuma günü açıklanacak istihdam raporundaki verilerin piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceğini kaydederek, Fed'in ekonomiyi soğutmak için attığı ultra şahin adımlara karşın istenilen sonuçlara henüz ulaşamadığını bildirdi.