ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek yıl faiz indirimine gidebileceği beklentileri sonrasında altın fiyatlarında rekor bir yükseliş başladı.

Bazı Fed üyelerinden gelen açıklamalar aralık toplantısında faizlerin artırılmayacağı beklentilerini desteklerken, 2024’te faizlerde gevşeme olabileceği sinyali verdi. Piyasalar artık ABD merkez bankasının gelecek yıl mayıs ayında yapacağı toplantıda faiz indirimi ihtimalini yüzde 70 olarak görüyor.

DOLARDA DA YENİ REKOR GÖRÜNDÜ

Ekonomim’in yer verdiği habere göre; fazilerin artırılmayacağı beklentileri küresel piyasalarda da risk iştahının artmasına yol açtı. Dolar endeksinde 3 ayın en düşük seviyeler görülüp, ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdı getirisinin 2 ayın en düşük seviyesine inerek ons altını 2.052 dolara taşıdı.

Analistlere göre 2.026 doların üzerinde kalındığı sürece 2.070 dolar rekorunu hedefl emeye devam edecek. Aşağıda ise doların yukarı yönlü ivmesini sürdürmesi için 2.017 dolar önemli bir destek seviyesi olarak çalışmaya devam ediyor.

ALTINDA MEVSİMSEL DESTEK

Bu arada altının yılın bu mevsiminde geleneksel olarak yükseliş trendine girdiğine dikkat çekiliyor. Değerli metal danışmanlık ve şilem şirketi Heraeus tarafından yapılan analizde, altının aralık ayında mevsimsel bir yükseliş görebileceği belirtiliyor. Analizde, son 10 yılda aralık ayında kıymetli metalin ons fiyatının ortalama yüzde 2.05’lik bir kazanç gördüğü ifade ediliyor.

2.100 DOLARA MEYDAN OKUYACAK

Değerli metal analisti Gary Wagner, dün yaptığı bir analizde, jeopolitik gerilimlerden aldığı desteği biraz yitiren altının hızlı bir yükseliş sonrasında geri çekilmeler yaşayabileceği yorumunu yapıyor. Ancak bunun yaracağı alım fırsatının etkisiyle altının yeni bir atak başlatacağına inan uzman şunları söylüyor:

“Altının kısa vadede fiyat değişikliklerinin sonucu ne olursa olsun, hızlı yükselişe devam diyorum. Fiyatlar 2.080 dolardan başlayıp tekrar ons başına 2.100 dolara meydan okuyacak.”

MERKEZ BANKALARI İTİCİ GÜÇ OLMAYA DEVAM EDECEK

Diğer yandan merkez bankaları ve varlık fonlarının altın satın alımlarını devam ettirmeleri altın fiyatını destekleyen önde gelen ana unsurlardan. Altın işlem verileri bize küresel ölçekte merkez bankalarının altındaki fiyat düşüşlerinden hızlıca yararlandıklarını gösteriyor.

Son iki yılda merkez bankaları ons altında 1.600 dolar, 1.800 dolar ve 1.900 dolar dip fiyat seviyelerinden hızlı bir şekilde yararlanarak satın alımlar gerçekleştirdi. Merkez banka satın alımları altın varlığında boğa piyasa desteği sunuyor.

GÜMÜŞ BİR AYDA %8.12 KAZANÇ SAĞLADI

Güneş enerjisi endüstrisinden gelen talep, gümüşün zayıf makroekonomi ve güçlü faiz oranlarındankaynaklanan aşağı yönlü baskıya direnmesine yardımcı oldu. Çin’in güneş enerjisi üretim kapasitesi ekleme konusundaki ısrarlı çabaları, Avrupa’dan gelen talepteki düşüşün telafi edilmesine yardımcı oldu ve gümüş fiyatının, 2023’te nispeten iyi bir performans sergilemesini sağladı. Yılın son çeyreğinde devreye giren jeopolitik gerilim faktörü gümüşü ciddi bir ivme kazandırdı. Spot gümüş ons başına yaklaşık 25 dolara yükselerek temmuz sonundan bu yana görülmeyen bir seviyeye ulaştı ve Kasım ayındaki kazancı yaklaşık yüzde 8,2’ye çıkardı. Çarşamba günü itibariyle gümüş fi yatlarında yılbaşından bu yana artış yüzde 4.13 olarak gerçekleşti. Trading Economics tarafından yapılan tahminlere göre fiyatların önümüzdeki 12 içinde 26.45 dolara çıkması bekleniyor.

Editör: Şeyda Karaca