Geçen hafta salı günü 1846 lira ile zirveyi gören gram altın, haftayı 1826 liradan tamamlarken, yeni haftaya da 1826 liradan başlamıştı. Yeniden zirveye çıktığı 1846 lira bandına yükselen gram altının alış fiyatı ise 1.844 lira lira. 

Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3.030 liradan, Cumhuriyet altını 12.390 liradan satılıyor.

Altın yatırımcısı ise altını alsa mı yoksa mı satsa mı karar veremiyor. Altın zirve rakamları zorlarken analistler uyarıyor.
Ata Yatırım Genel Müdürü Mehmet Göne altında gerileme olmayacağınız söyledi.
GRAM ALTINDA REKOR RAKAMI VERDİ

1850 seviyesinin bu yıl kırılabileceğine işaret eden Göne, "Gram altında 1775 TL desteği üzerinde kalıcılık sağlamaya devam ediyor. Bu seviye korunduğu sürece rekor seviye olan 1850 TL direncinin aşılabilme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde ise 1730 TL desteğini takip ediyor olacağız." dedi. 

ALTIN YATIRIMCISINA UYARI

Orta vade programda dolar kuruna yönelik beklentiler ve Fed’e yönelik faiz indirim beklentilerinin altın yatırımlarını artacağını söyleyen Göne,Merkez Bankası'nın faiz kararına dikkat çekerek şöyle konuştu;

"Bu hafta TCMB’den faiz kararını alacağız. Piyasa beklentileri 250 ila 500 baz puan aralığında şekilleniyor. Kurum olarak 500 baz puan artırım yapılarak politika faizinin %40 seviyesine gelmesini bekliyoruz. Bu senaryoda piyasalarda volatiliteni artacağını düşünüyoruz. Döviz, altın ve Borsa İstanbul’da meydana gelebilecek geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği görüşündeyiz."