Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu yıl eğitimlerine başlayacak 70. birinci sınıf öğrencisi için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.

Beyaz önlüklerini giyerek hekimliğe ilk adımlarını atan öğrencilerine başarılar dileyen Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Turabi, “İyi bir hekim olmak için önce iyi bir insan olmak lazım. İyi insanlar, iyi ailelerden çıkar. Bugün giydiğiniz beyaz önlüklerin saflığın ve temizliğin simgesi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Güler yüzünüz ve merhametinizle her bir hastanın anneniz-babanız ya da bir yakınınız olduğunu düşünerek sağlık hizmeti verin. Önlükleriniz kirlense bile yüreğiniz kirlenmesin” dedi.

Fakültede 11 profesör, 14 doçent, 43 doktor öğretim üyesi, 23 araştırma görevlisi ve 266 öğrencinin bulunduğunu belirten Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Polat da, “Her ne kadar açılışımızı 2011 yılı olarak belirtmiş olsak da arkamızda Sabuncuoğlu Şerefeddin’den bizlere miras kalan beş buçuk asırlık köklü bir tıp tarihin olduğunun farkındayız. Öğrencilerimiz ‘Önce zarar verme’ ilkesinden hareketle hastalara şifa dağıtan hekimler olarak görev ve sorumluluklarını üstleneceklerdir” diye konuştu.

Milli Hâkimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene Amasya Vali Yardımcısı Adem Ünal, Amasya Belediyesi Başkanı Dr. Bayram Çelik, AK Parti İl Başkanı Ekrem Toto, MHP İl Başkanı Mustafa Akgül, diğer yetkililer, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri de katıldı.