Ankara'da, alkollü kullandığı otomobille hız sınırını aşıp, kaldırımda yürüyen matematik öğretmeni Ekin Sert (31) ile üniversite öğrencisi Umut Can'a (24) çarparak ölümlerine yol açan ve 3 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen sürücü Mehmet Can Dandin (25), Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının itiraz edip, tutuklamaya yönelik yakalama kararıyla gözaltına alındı.

Ankc3

KALDIRIMDA YÜRÜYENLERE ÇARPTI: 2 ÖLÜ

Ankara'nın Etimesgut ilçesi 1. TBMM Caddesi'nde, 26 Şubat'ta; Mehmet Can Dandin'in kontrolünü yitirdiği otomobil, kaldırımda yürüyen Süleyman Demirel Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Umut Can ve ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu matematik öğretmeni Ekin Sert'e çarptı. Can ve Sert, hayatlarını kaybetti.

OLAY YERİNDEN KAÇTI

Sürücü Mehmet Can Dandin ve yanındaki 3 arkadaşı kaçtı. Hız sınırı 50 kilometre olan yolda 112 kilometreyle gittiği, kavşakta ışık ihlali yaptığı ortaya çıkan ve alkollü olan Dandin, 2 gün sonra polise teslim oldu. Dandin, mahkemece tutuklanırken, 3 arkadaşı serbest bırakıldı.

Ankc4

3 AY SONRA 500 BİN LİRA ÖDEYİP TAHLİYE EDİLDİ

Mehmet Can Dandin, tutuklanmasından yaklaşık 3 ay sonra 22 Mayıs'ta Sulh Ceza Hakimliği'nce, 500 bin lira teminat bedeli ödemesi kabul edilip, konutu terk etmeme ve yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol tedbiriyle tahliye edildi. 24 Mayıs'ta hazırlanan iddianame ile de Dandin hakkında, "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ANKARA BAŞSAVCILIĞI İTİRAZ ETTİ, TEKRAR GÖZALTINA ALINDI

Sürücü Dandin'in, 3 ay sonra tahliye edildiğine ilişkin haberden sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, tahliye kararına itiraz etti. İtiraz üzerine Dandin hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Dandin, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Ankc5

ADALET BAKANLIĞI AÇIKLADI

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ankara'nın Etimesgut ilçesinde 26 Şubat 2024’te kaldırımda yürüyen 2 kişiye çarparak ölümlerine sebep olan Mehmet Can Dandin, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine gözaltına alınmıştır." denildi.

Ankc6

19 EYLÜL'DE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

İddianamede yer alan adli tıp raporunda asli kusurlu bulunan sürücü Dandin, Ankara Batı 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 19 Eylül'de hakim karşısına çıkacak. 

Editör: Murat Kaya