Ankara Gölbaşı'ndaki bir düğün salonunda Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB)  tarafından düzenlenen programda konuşan ABB Başkanı Yavaş, önceliklerinin ekonomik şartlar altında ezilenlere sahip çıkmak olduğunu ifade etti.

Özellikle Kovid-19 salgını döneminde ulaşılmayan hiçbir vatandaşın olmadığını belirten Yavaş, özellikle sosyal destek alan aileler, esnaf ve öğrencilere yönelik desteklerle, mağduriyetin önüne geçtiklerini söyledi.

MANSUR YAVAŞ: ESKİ DEFTERLERİ KAPATTIK

Yavaş, göreve geldiği zaman "eski defterleri kapattıklarını" dile getirerek daha önce otobüs biletinin ortalama 1 dolar, suyun metreküpünün 1,7 dolar olduğunu, şu an suyun metreküpünü 0,60 cente sattıklarını aktardı.

10 TON SU 10 LİRA

Yavaş, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

"Halen belediye meclisine geliyorlar, 'Suyun yarı parasını da alma' diyorlar. Ortalığı sel götürüyor, önceden yapmadıkları altyapıdan dolayı taşkın olduğu zaman güzel güzel tweet atıyorlar. Hem altyapıyı yapıyoruz, hem vatandaşa ucuz su veriyoruz. Mesela destek alanlara 10 ton su 10 lira. Desteğin her türlüsü bizde var, öğrencilere ücretsiz EGO bilet veriyor. Zam yapmamak için bu fiyatlara taşıyoruz."

Ankara'da belediyenin genel hizmetlerinin sorunsuz devam ettiğini, eksiklerini de tamamlayacaklarının sözünü veren Yavaş, halk otobüsü esnafına güçleri yettiğince destek olacaklarını kaydetti.

ANKARA'DA TOPLU TAŞIMA İÇİN YENİ SİSTEM GELİYOR

ABB Başkanı Yavaş, toplu taşımada kendi fikri olan yeni yöntemin devreye alınacağını da duyurarak şunları aktardı:

"Ankara Büyükşehir'in, başkasının kartının kullanılmasından dolayı yıllık 50 milyon lira zararı var. Zaman zaman şoförler yakalıyor, onlar da bize ailesiyle gelip 'Bilmeden yaptık' gibi şeyler söylüyorlar. Kartla şahsın fotoğrafını yükleyelim, validatör o şahsın o olup olmadığını anlasın ama o anda ters sinyal verip vatandaşı da milletin içinde mahcup etmeyeceğiz. Gece 12'de mesaj gelecek ve kartı otomatik kilitlenecek."

MANSUR YAVAŞ: ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ 5 YILDIR ZARAR EDİYOR

Ayrıca TÖHOB Genel Başkanı Kurtuluş Kara da artan maliyetler nedeniyle halk otobüsü şoförlerinin yaklaşık 5 yıldır zarar ettiğini ve belediye bütçesi el verirse Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan destek istediklerini ifade etti.

Toplantıda, ilçe kooperatif başkanlarının taleplerini de ileten TÖHOB Genel Başkanı Kara, öğrenci biletleri için tamamlama, radyatör olmayan araçların eksiklerinin giderilmesi ve sefer düzenlenmeyen bölgeler için planlama yapılmasını talep etti.

Ulaşım esnafının sorunlarını aktaran Kara,  ABB Başkanı Yavaş'tan kasım sonuna kadar gelir desteği sağlanmasını istedi.