Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün turuncu kod uyarısı yaptığı Antalya’da, dün saat 16.00’dan itibaren sağanak etkisini gösterdi. Şiddetli yağmur nedeniyle kavşak ve ara sokaklarda bulunan mazgalların tıkanmasıyla sokaklar ve altgeçitler suyla doldu. Kepez ve Konyaaltı ilçelerinde çok sayıda araç su taşkını sebebiyle yolda kaldı. Suyla dolan alt geçitler trafiğe kapatıldı.

Antalyada Hortum Nedeniye Yarali Sayisi Artti Kentte Hasara Yol Acti 6 M A R T2024 2

SUYLA DOLAN ALT GEÇİTTE TAHLİYE
Kentte, sağanağın ardından Kepez ilçesi Gazi Bulvarı üzerinde bulunan Gıyaseddin Keyhüsrev Altgeçidi’nde, mazgalların tıkanması sebebiyle yağmur suları birikti. Geçen 13 Şubat’taki sel felaketinde bir kişinin yaşamını yitirdiği altgeçit, polis ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı. Akşam saatlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler tünelde biriken suları tahliye çalışması başlattı. Mazgalları temizleyen ekipler, kepçe yardımıyla tünelde biriken suları tahliye etti. Ekiplerin mesaisi sabah saatlerine kadar sürdü.

Antalyada Hortum Nedeniye Yarali Sayisi Artti Kentte Hasara Yol Acti 6 M A R T2024 1

DENİZDEN GELEN HORTUMLAR HASARA YOL AÇTI
Saat 17.45 sıralarında kısa aralıklarla denizde çıkıp karaya ulaşan 2 ayrı hortum, Demre, Kumluca, Finike ve Manavgat ilçelerinde büyük hasara yol açtı. Kumluca ilçe merkeziyle Göksu, Hacıveliler, Yenimahalle, Merkez ve Toptaş mahallelerinde etkili olan hortum, ağaçları yerinden söktü. Tarım alanları, seralar ve portakal bahçeleri zarar görürken, birçok iş yerinin camları patladı. Levhaların devrildiği, apartman çatılarındaki güneş enerji sistemlerinin cadde ve sokaklara düştüğü hortum, Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait binanın çatısını da yerinden kaldırdı.

Antalyada Hortum Nedeniye Yarali Sayisi Artti Kentte Hasara Yol Acti 6 M A R T2024 4

6 KİŞİ YARALANDI 

Dün bir aracın üzerine düşen güneş paneli sebebiyle araçta bulunan bir çocuk hafif yaralanmıştı. Kumluca'da çıkan hortum sebebiyle 5 kişinin daha yaralandığı öğrenildi. Böylece yaralı sayısı 6 oldu.

Antalyada Hortum Nedeniye Yarali Sayisi Artti Kentte Hasara Yol Acti 6 M A R T2024 5

KAYMAKAMLIK: 6 VATANDAŞIMIZ YARALI
Kumluca Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hortumda herhangi bir can kaybı yaşanmamış olup, 6 vatandaşımız yaralanmıştır. Kumluca Devlet Hastanesi ve Özel Medikum Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralı vatandaşlarımızın sağlık durumları iyidir. 5 vatandaşımızın tedavisi ayakta tamamlanmıştır. Park halinde bulunan aracın üzerine güneş enerjisi deposu düşmesi sonucu bir vatandaşımızın da sol bacağında kırık oluşmuştur.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, ilk belirlemelere göre Ellinci Yıl, Göksu, Hacıveliler, Toptaş, Beşikçi, Karacaören, Beykonak ve Yeni Mahalle mahallelerinde 102 çiftçiye ait 300 dekar örtü altı alanın hasar gördüğü kaydedildi. 20 araç, 15 iş yeri ve evde hasar oluştuğu aktarılan açıklamada, zarar gören Kumluca Anaokulu'nda eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verildiği belirtildi.

Editör: Yağmur Güzel