Antalya'da hayatı olumsuz etkileyen sel, seraların zarar görmesine neden oldu. Seraların sular altında kalmasından dolayı hasat azaldı. Buna bağlı olarak İstanbul'a gelen ürünler azaldı. Fiyatları yükselen meyve ve sebzelerin fiyatları ortalama 3 lira yükseldi.

MEYVE SEBZE FİYATLARI UÇTU

Selden sonra Antalya'dan İstanbul'a gelen meyve ve sebzelerin fiyatları bir hafta öncesinden ortalama 3 lira kadar arttı. Meyve ve sebze halinde geçen hafta 15 liradan satılan domates, 18 liraya kadar çıktı. Çarliston biber 9 liradan 14 liraya çıktı. Patlıcan 13 liradan 15 liraya, sivri biber 12 liradan 17 liraya, kabak 10 liradan 14 liraya ve kırmızı biber 25 liradan 30 liraya çıktı. Fiyatı sabit kalan Finike portakalı ise 15 liradan satılıyor.

Bir yılda yüzde 200 arttı! Sebze meyve fiyatları son 7 yılın zirvesinde!  İşte 5 Mayıs 2022 fiyat listesiHASAT AZALDI, FİYATLAR YÜKSELDİ

Antalya'da sel olduktan sonra ürünlerin az çıktığını ve buna bağlı olarak İstanbul'a gelen ürün fiyatlarının arttığını söyleyen bir esnaf, "Yağmur yağdıktan sonra Antalya'dan ürünler İstanbul'a az geldi. Fiyatlar da buna bağlı olarak biraz yükseldi. Antalya'daki seralarda biber, patlıcan, domates, salatalık, kırmızı biber gibi sebzeler yetişiyor. Sel olduğunda seralar zarar görüyor ve ürünler yetişmiyor. Buna bağlı olarak da fiyatlar yükselir'' dedi.

Zamlardan şikayetçi vatandaşlar ise, ''Sel olmadan da fiyatlar yüksekti. Sel ile beraber fiyatlarda artış oldu. Mecburen daha mevsimlik ürünleri tercih edeceğiz. Alım gücümüz azaldı'' dedi.