Avrupa Birliği Komisyonu, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Soruşturma çerçevesinde Google’ın üst kuruluşu Alphabet, Facebook'un çatı kuruluşu Meta ve Apple'ın Dijital Piyasalar Yasası'na (DMA) yönelik ihlalleri olup olmadığı incelenecek. Yasayı ihlal ettikleri tespit edilen firmalar, yıllık cirolarının yüzde 10'una kadar büyük para cezası ödemek zorunda kalacak.

Appleceza

ARAŞTIRMALAR ARASINDA ‘MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ’, ‘ADİL ÖDEME’ VE ‘ÜRÜN HİZMET’ VAR

AB Komisyonu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Apple ve Alphabet'in abonelikler konusunda müşterilerle yeterince iletişim kurup kurmadığı, Apple'ın kullanıcılara yeterli seçenek sunup sunmadığı, Meta'nın verilerinin reklamlarda kullanılmasını önlemek için kullanıcılardan adil olmayan bir şekilde ödeme talep edip etmediği, Google'ın arama sonuçlarında kendi ürün ve hizmetlerini öne çıkarıp çıkarmadığı araştırılacak.

Apple

APPLE’DAN “ÇEŞİTLİ MEKANİZMALARI KURDUK” AÇIKLAMASI

Apple tarafından yapılan açıklamada, şirketin yapıcı bir şekilde soruşturmada yer alacağı belirtildi. Şirketin yasaya uygun çalıştığı ifade edilen açıklamada, AB yasasına uyum sağlamak için çeşitli mekanizmalar kurulduğu kaydedildi.

APPLE’A SERVET DEĞERİNDE CEZA

AB, Apple'a müzik yayın hizmetlerine erişim konusunda rekabet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1.8 milyar euro para cezası vermişti.
 

Editör: Kübra Şenal